Artykuły

Rzeszów. Piątek Pełen Kultury w Masce

Dziś wieczorem - ostatnie spotkanie z Piątkiem Pełnym Kultury, na szczęście - tylko w tym sezonie artystycznym. Od września młodzi rzeszowscy artyści ruszają z nowymi pomysłami.

Rzeszowskie Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych "Pełna Kultura" to grupa młodych artystów, związanych z Teatrem Maska. Zawiązali stowarzyszenie, bo mieli głowę pełną pomysłów i marzenia, by poszerzyć ofertę kulturalną Rzeszowa o wydarzenia, jakich do tej pory tu brakowało. Udało się, wyprodukowali dwa spektakle "Macondo" (taneczny) i "Dwie historie miłosne" (teatr formy) a przede wszystkim, sprawdzili się jako organizatorzy, co miesiąc serwując widzom spektakle teatru formy, taneczne, wystawy i koncerty. Spektakle "Murdas. Bajka" i "Baldanders" Kompani Doomsday okazały się strzałem w dziesiątkę. Po bilety na "Piątki..." ustawiały się kolejki. Stowarzyszenie wsparło finansowo miasto, dzięki temu młodzi artyści mogli poświęcić się tylko sztuce, pomógł też dyrektor Maski, który przyjął stowarzyszenie pod dach teatru. Artyści mają także artystyczne plany na lato. - Jesteśmy w trakcie prób do spektaklu "Łysa śpiewaczka" Eugene Ionesco w reżyserii Małgorzaty Machowskiej. Premiera odbędzie się 28 sierpnia, w Teatrze Maska, w ramach imprezy "RzeszOff ArtFestival - mówi Kamila Rybacka, aktorka ze stowarzyszenia.

Na ostatnie przed wakacyjną przerwą piątkowe spotkanie z kulturą przygotowali dwa spektakle teatru formy: "... etcetera..." [na zdjęciu] i "Orlando". Będzie to okazja do konfrontacji mistrza i ucznia: Marty Rau, współtwórczyni Teatru K3, wykładowcy białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Warszawie i Agnieszki Baranowskiej, jej studentki, która jest typem zdolnym i niepokornym.

"... etcetera..."

Za spektakl "... etcetera..." Teatr K3 był wielokrotnie nagradzany na: festiwalu teatrów lalek w Varnie (2005), na Festiwalu Dramaturgii Dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY w Poznaniu (2005 - Pierwsza Nagroda od Jury Profesjonalnego i wyróżnienie od Jury Studenckiego), na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci w Suboticy-Serbia (specjalna nagrodę Jury za Oryginalność i Fantazję).

W 2006 Teatr K3 został uhonorowany za ten spektakl Atestem ASSITEJ 2006. To świadectwo wysokiej jakości i poziomu artystycznego wydawane raz w roku wyróżniającym się spektaklom.

Teatr K3 proponuje teatr oparty na formie plastycznej, ożywianiu przedmiotów, komponowaniu obrazów, odwołujący się do wyobraźni widzów i sięgający też do tradycyjnego teatru lalkowego. Człowiek pojawia się tu tylko w tle, jako animator. Najważniejsza jest forma, która za pośrednictwem aktorek ożywa, staje się plastyczna i pulsująca. Wykorzystując różne techniki, konwencje i środki teatru lalkowego, w które jak ma2ło kto, aktorki potrafią tchnąć ducha, opowiadają o sprawach fundamentalnych, ale i najtrudniejszych.

Scenariusz, reżyseria, scenografia, wykonanie: Ewa Mojsak, Marta Rau, Dorota Grabek, wykonanie lalek: Izabella Jerlecka.

"Orlando"

Drugi spektakl, "Orlando", stworzyła Agnieszka Baranowska - napisała scenariusz, wyreżyserowała go i wykonuje. To historia o Heli, garderobianej, która zaczytując się w Harlequinach, postanawia znaleźć idealną miłość. Dziwne i z każdą chwilą coraz bardziej wymykające się spod kontroli relacje mężczyzn i kobiet, wymyślanych przez Helutkę, powoli kompromitują w jej oczach istotę związku między kobietą a mężczyzną.

Szczytem tej lawiny ożywionych form jest Mizogin, prawiący morały na temat kobiet, niczym O. Wilde. Helutka w ramach zemsty, zmusza go kilkakrotnie do zmiany płci by ostudzić jego łatwość w osądzaniu kobiet. Efekt tej zabawy jest zaskakujący... "Orlando" ośmiesza stereotypy dotyczące kobiet i mężczyzn, kpiąc z ról przypisywanych i narzucanych obu płciom.

Za swój monodram autorka otrzymała wyróżnienie na VI Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie (2008), Nagrodę w Dziedzinie Teatru na IX Międzynarodowym Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych "Zdarzenia Tczew-Europa" (2007), I nagrodę za brawurowe wykonanie i plastykę na Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie (2008), nagrodę jury komplementarnego i nagrodę konferansjerów na VI Międzynarodowym Festiwalu Solistów Lalkarzy w Łodzi (2009).

Jak zawsze - "Piątkowi..." towarzyszyć będzie także wystawa. Tym razem będzie to swoiste podsumowanie wszystkich "Piątków": plakaty i zdjęcia z przedstawień prezentowanych podczas imprezy.

Piątek Pełen Kultury, Teatr Maska, 5 czerwca, godz. 18, bilety w cenie 10 zł do nabycia w Estradzie Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) i Teatrze Maska na 30 minut przed rozpoczęciem imprezy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji