Artykuły

Ostrów Wlkp. Nagrody Festiwalu Teatrów Niezależnych

Teatr Prób z Wągrowca zdobył Grand Prix zakończonego w niedzielę w Ostrowie Wlkp. 10. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych. Jury najwyżej oceniło spektakl tej sceny pt. "Czarna skrzynka", oparty na motywach powieści "Niehalo" Ignacego Karpowicza.

Przez cztery dni miłośnicy teatru obejrzeli w sumie 15 przedstawień konkursowych w wykonaniu teatrów m.in. z Lublina, Katowic, Białegostoku, Warszawy, Sopotu, Bydgoszczy, Wrocławia i Warszawy. Wystąpiły także trzy teatry, w których grali zawodowi aktorzy. Główną sceną festiwalu była jedna z najpiękniejszych w Europie synagog, wybudowana w stylu mauretańskim na początku XIX wieku.

Według organizatora imprezy Janusza Góreckiego, ostrowskie festiwale obejmują swoim zasięgiem różne style wypowiedzi artystycznej, od dyskusji z dziedzictwem teatru antycznego, aż po rozliczenia z epoką postmodernizmu. - Do konkursu dopuszczane są wszelkie formy wypowiedzi teatralnej. Zmagania konkursowe zachowują jednak pewien niszowy charakter, z dala od oficjalnej, państwowej czy zawodowej sceny - podkreślił.

Według Góreckiego poziom festiwali jest z roku na rok coraz wyższy. - W tym roku nie było ani jednego spektaklu, którego poziom można by było określić jako amatorszczyzna. Wszystkie spektakle przywiezione przez zespoły profesjonalne, jak i offowe, można zaliczyć do najwyższego poziomu - powiedział Górecki.

Spore kontrowersje i jednocześnie wielkie zainteresowanie widzów zdobył spektakl "Nic co ludzkie" (na zdjęciu) istniejącej od ponad roku Sceny Prapremier In Vitro w Lublinie. Przedstawienie to teatralny tryptyk dotykający bolącego tematu rozliczeń z antysemityzmem i relacji polsko-żydowskich, zagrany prostymi środkami teatralnymi. W spektaklu poruszono tematy holocaustu i pogromów żydowskich w powojennej Polsce. Sztukę oparto na zeznaniach świadków pogromu kieleckiego, na wstrząsających relacjach byłych więźniów KL Auschwitz-Birkenau oraz na fragmentach książki Tomasza Grossa pt. "Strach". Spektakl otrzymał nagrodę specjalną.

Drugą taką nagrodę jury przyznało Grupie Inicjatyw Teatralnych GIT z Warszawy za spektakl "Porażka" Jana Dulka, w reżyserii Adama Sajnuka. Warszawska Unia Teatru Niemożliwego i wrocławski Teatr Tańca Arka otrzymały nagrody specjalne.

Jubileuszową edycję imprezy wypełniły w tym roku także wydarzenia specjalne - wystawa plakatów teatralnych, prezentacja książki o historii ostrowskich Przeglądów, specjalny pokaz iluzji i niedzielny recital Stanisławy Celińskiej pt. "Kraina wyobraźni".

Organizatorem festiwalu było działające od 18 lat miejscowe Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne "Pracownia Teatralna".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji