Artykuły

Łódź. Satanowski bohaterem Festiwalu Muzyki Filmowej

Kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, aranżer, dyrygent, reżyser Jerzy Satanowski jest bohaterem rozpoczętego w piątek wieczorem w Łodzi XII Festiwalu Muzyki Filmowej.

Festiwal inauguruje koncert "Satanorium... mój wielki świat zamknięty w wierszu", z udziałem m.in.: Stanisławy Celińskiej, Ewy Błaszczyk, Krystyny Jandy, Wiktora Zborowskiego, Mariana Opani i Zbigniewa Zamachowskiego. Wykonawcom towarzyszył zespół Kameleon septet pod kierownictwem Hadriana Filipa Tabęckiego.

W sobotę miłośnicy Satanowskiego będą mogli wysłuchać w łódzkiej filharmonii składanki opartej na muzyce z filmów m.in. "Dzień świra" Marka Koterskiego, "Jezioro Bodeńskie" Janusza Zaorskiego, "Magnat" Filipa Bajona, "Boża podszewka" Izabelli Cywińskiej, "Kolejność uczuć" Radosława Piwowarskiego, "Ekstradycja" Wojciecha Wójcika.

Tego samego dnia w salach Muzeum Kinematografii otwarta zostanie wystawa kowalstwa artystycznego "Secesja według Jana Cygankiewicza", inspirowana muzyką Satanowskiego. Festiwal zakończy widowisko muzyczne "Zanim będziesz u brzegu" z udziałem Hanny Banaszak i Mirosława Czyżykiewicza.

Bohater imprezy przyznał w piątek na konferencji zorganizowanej przed rozpoczęciem festiwalu, że woli tworzyć muzykę dla spektakli teatralnych niż filmowych. Według niego pracując w teatrze "bierze się cały czas udział w tworzeniu". - Często aktorzy pod wpływem muzyki zaczynają grać inaczej. Często jest też tak, że to ja, widząc ich grę, mam jeszcze czas na poprawki w mojej muzyce. W filmie tego nie ma. Z drugiej jednak strony muzyka filmowa jest trwalsza - mówił.

W trakcie trwania festiwalu zostanie też wręczona Nagroda im. Tomasza Gaduły-Zawratyńskiego Tomaszowi Raczkowi za upowszechnianie kultury filmowej.

Jerzy Satanowski jest uznawany za jednego z najlepszych polskich kompozytorów muzyki filmowej i teatralnej. Zadebiutował w 1972 roku, pisząc wraz z Edwardem Stachurą dwanaście piosenek do spektaklu "Trucizna, miłość i śpiew" w reż. Henryka Baranowskiego. W sumie skomponował muzykę do ponad 300 spektakli teatralnych oraz blisko 70 filmów, m.in. do "Dnia świra", "Cudu Purymowego", "Ajlawiu", "Wszystko, co najważniejsze", "Magnata". Napisał też wiele piosenek dla największych gwiazd polskiej sceny i estrady.

Pomysłodawcą festiwalu był tragicznie zmarły, łódzki dziennikarz Tomasz Gaduła-Zawratyński. Każda edycja poświęcona jest jednemu kompozytorowi. Bohaterem pierwszego festiwalu był w 1997 roku Wojciech Kilar. Swoją edycję mieli też m.in.: Krzysztof Komeda Trzciński, Zygmunt Konieczny, Krzesimir Dębski, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Andrzej Kurylewicz i Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji