Artykuły

Białystok. Dzierma, Garbaciki i Teatr K3 z nagrodą prezydenta

Trzy aktorki, tancerka, kompozytor i ksiądz - to tegoroczni laureaci Nagrody Artystycznej Prezydenta Białegostoku za rok 2008. W piątek ogłoszono decyzję kapituły.

W dziedzinie tworzenia kultury otrzymali ją ex aequo Teatr K-3 [na zdjęciu] oraz kompozytor Białostockiego Teatru Lalek - Krzysztof Dzierma. W kategorii organizatorskiej - tancerka Karolina Garbacik. Zaś w kategorii ochrony dziedzictwa - ksiądz prałat Antoni Lićwinko, długoletni proboszcz białostockiej katedry. W historii nagrody dawno nie było już tylu laureatów jednocześnie, ale też i w tym roku zgłoszono sporo kandydatów - 26 osób.

Teatr K-3, jeden z pierwszych profesjonalnych teatrów niezależnych w Białymstoku, wykorzystujący techniki animacyjne, to trzy aktorki (Marta Rau, Ewa Mojsak, Dorota Grabek). Znane są m.in. z takich spektakli jak "Wypominki", "etcetera", a ostatnio "Pobłąkanie". Krzysztof Dzierma to od wielu lat filar BTL - komponuje muzykę dla niemal wszystkich spektakli teatru. Jest również aktorem (informacja dla tych, którzy dotąd do teatru nie trafili - Dzierma odtwarza rolę zabawnego księdza, dowodzącego podlaskim miasteczkiem w filmie "U Pana Boga za piecem"). Karolina Garbacik to choreografka, tancerka. Nagrodę dostała za promocję tańca w Białymstoku, organizację Hip Hop Groove Festiwal oraz Prezentacji i Warsztatów Tanecznych "Kalejdoskop" w Białymstoku. Ksiądz Lićwinko został wyróżniony za całokształt dokonań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego miasta.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji