Artykuły

Kraków. "Kupiec" Reja wg Zadary

"Kupiec" Mikołaja Reja: skandalizujący, anty-kościelny, brutalistyczny, ewangelizujący, wulgarny, głęboko religijny, medytacyjny, za długi, przegadany, piękny i przerażający dramat, zapomniany przez teatr, lekceważony przez polonistykę, ostatnio wydany w 1924 roku we Lwowie, nie doczekał się jeszcze prapremiery. Jeden z pierwszych dramatów napisanych w języku polskim nie został nigdy wystawiony - tak oto Narodowy Stary Teatr zapowiada swą najnowszą premierę "Kupca Mikołaja Reja", którą reżyseruje Michał Zadara.

Utwór powstał w 1543 roku, a wydany został w roku 1549. Nawiązuje do dramatu "Kupiec, czyli sąd" niemieckiego humanisty i protestanta Naogergusa - Rej bardzo krytykował Kościół oraz kler. Jego zarzuty pod tym adresem ciągle brzmią aktualnie i zadziwiająco odważnie. Równocześnie proponuje on bardzo pogłębioną i skupioną drogę duchową. Nie poprzestaje na krytyce katolicyzmu, ale też proponuje powrót do źródeł chrześcijaństwa na podstawie łaski, miłosierdzia To jest bardzo religijna sztuka - i ważniejsza od krytyki Kościoła jest dla Reja krytyka stanu duchowego współczesnego człowieka Współczesnego jemu, i współczesnego nam. W tym sensie jest to sztuka współczesna - powiedział w jednym z wywiadów Michał Zadara

W spektaklu będącym inscenizacją wykładu Michała Zadary i Pawła Sztarbowskiego o "Kupcu" zobaczymy Zygmunta Józefczaka i Krzysztofa Zazeckiego.

Zdjęcie z próby przedstawienia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji