Artykuły

Warszawa. Noc Muzeów

16 maja na ulice Warszawy wyjadą zabytkowe "ogórki", a warszawiacy w środku nocy wyruszą na miasto. Dlaczego? Tego dnia o godz. 19 rozpocznie się Noc Muzeów.

Wszystkie atrakcje tej nocy są bezpłatne tak, jak i dojazd komunikacją miejską do muzeów. Tylko do Filtrów Warszawskich i na Taras widokowy do PKiN potrzebne będą wejściówki, które będą rozdawać media. Wejściówki mają być (jeszcze nie są) rozesłane do jak największej liczby gazet, radio i telewizji, dlatego od tego tygodnia watro uważnie słuchać audycji, aby taką zdobyć.

Biuro Promocji Miasta przygotowało specjalne informatory i ulotki o tym, co i gdzie. Będą dostępne razem z Gazetą Wyborczą oraz w punktach informacyjnych podczas samej nocy m.in. przy Muzeum Narodowym, na pl. Bankowym i w punktach Informacji Turystycznej. Właściwa Noc się jeszcze nie rozpocznie, a już od 14.00 do 18.00 od pl. Narutowicza do ZOO będzie kursował zabytkowy tramwaj Chopina, w którym będzie można posłuchać muzyki słynnego kompozytora i wierszy poświęconych jego osobie recytowanych przez aktorów.

Samą Noc Muzeów rozpocznie o godz. 19 na Krakowskim Przedmieściu koncert grupy MoCarta. Potem w kierunku pl. Zamkowego ruszy parada kuglarzy, szczudlarzy i tancerzy, a o godz. 20.30 na placu, przed kościołem św. Anny, odbędzie się przedstawienie Teatru Akt pt. "Ikar".

Co godzinę przed największymi placówkami kulturalnymi odbywać się będą inne przedstawienia teatrów ulicznych np. pod Muzeum Narodowym spektakl "Fontanna Młodości" Teatru Formy czy przy Akademii Sztuk Pięknych "Sędziowie" w wykonaniu studentów Akademii Teatralnej. Na ul. Próżnej przy placu Grzybowskim będziemy mogli posłuchać kameralnych koncertów Pawła Szamburskiego, Patryka Zakrockiego, Olgi Stopińskiej i zespołu Frozen Bird, na małym dziedzińcu UW przy Krakowskim Przedmieściu muzyki folkowej. W Muzeum Historycznym odbędzie się nawet koncert piosenek z 20-lecia międzywojennego w wykonaniu Anny Klary, Marka Urbańskiego i Janusza Tylmana. Na Pradze Północ od godz. 19 będzie można wziąć udział w grze miejskiej, która będzie polegać na odszukiwaniu najciekawszych miejsc tej dzielnicy. O 24 obejrzymy w Kinotece film z Festiwal Planete Doc Review pt. Tajne Muzea. Za darmo można będzie też przejechać się 9. zabytkowymi autobusami i jedną zabytkową linią tramwajową.

W ciągu tych kilku godzin otwarte będą nie tylko warszawskie muzea, ale i galerie, a także Instytuty Narodowe np. Francuski, Bułgarski czy Centrum Czeskie. Ten pierwszy przygotował m.in. projekcje filmów o malarstwie Picassa i Toulouse-Lautreca, stylu życia w okresie Art Nouveau czy 5 koncertów stypendystów Société Générale, absolwentów i studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Warto więc tą noc szczegółowo zaplanować, by nie stracić niczego, co nas interesuje. Z rzeczy unikatowych: do Warszawy specjalnie na tą noc przyjedzie wystawa z muzeum w Płocku, które np. w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny pokaże nam największe w Polsce zbiory pochodzące z okresu secesji. Po raz pierwszy też otwarte będą Synagoga im. Nożyków, Sejm RP czy Archiwum Polskiej Akademii Nauk.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji