Artykuły

Poznań. "Tannhauser" zainauguruje Festiwal Hoffmannowski

Premiera opery romantycznej "Tannhauser" Richarda Wagnera zainauguruje w sobotę w Teatrze Wielkim w Poznaniu IX Festiwal Hoffmannowski.

"Tannhauser" jest kolejną realizacją - po "Ondynie", "Aurorze", "Dziadku do orzechów" i "Coppelii" - wiążącą się z postacią E.T.A. Hoffmanna, imieniem którego nazwany został Polsko-Niemiecki Festiwal Operowy w Poznaniu.

Spektakl wyreżyseruje niemiecki reżyser operowy Achim Thorwald. Choreografię przygotuje Emil Wesołowski. Orkiestrą pokieruje Eraldo Salmieri.

Realizacja ucieka od historycznego, średniowiecznego klimatu i umiejscawia akcję w XIX-wiecznym społeczeństwie, z którego chce się wyrwać miotany sprzecznościami śpiewak. Według reżysera, pod postacią Tannhausera można odnaleźć cechy samego Wagnera. - "Tannhauser" jest dla mnie jednym z najbardziej interesujących dzieł Wagnera. Richard Wagner bardzo ścierał się ze społeczeństwem i z nim możemy identyfikować tytułową postać. W "Tannhauserze" istnieją bardzo wyraźne aluzje do sytuacji politycznej współczesnej Wagnerowi - wyjaśnił Thorwald.

Jest to czwarta realizacja tej opery w Poznaniu - pierwsza miała miejsce w budynku Teatru Miejskiego w 1853, kolejne - w gmachu Teatru Wielkiego: w 1924 pod dyrekcją Piotra Stermicz-Valcrociaty i w 1967 pod dyrekcją i w reżyserii Roberta Satanowskiego, w choreografii Konrada Drzewieckiego.

- Partia Tannhausera jest najcięższą partią do zaśpiewania dla tenora, jaka tylko istnieje. Tessytura, czyli średnia wysokość, w której musi śpiewać tenor, jest też bardzo wysoka. Dla orkiestry "Tannhauser" jest wyzwaniem, przed którym od wielu lat nie była ona stawiana - powiedział reżyser.

Na IX Festiwal Hoffmannowski złożą się ponadto m.in. prezentacje "Dziadka do orzechów" w wersji teatralnej i w wersji baletowej, spektakle operowe E.T.A. Hoffmanna: "Aurora" i "Ondyna" a także spektakl baletowy "Coppelia", oparty na opowiadaniu "Piaskun".

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną wystawy prezentujące fotografie ze spektakli hoffmannowskich z repertuaru Teatru Wielkiego w Poznaniu, a także materiały dokumentujące życie i twórczość Hoffmanna.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji