Artykuły

Wrocław. Próba otwarta "Persony" Lupy

Fenomen osobowości na różne sposoby bada Krystian Lupa w swoim najnowszym projekcie "Persona". Otwartą próbę spektaklu [na zdjęciu] inspirowanego postacią Marylin Monroe zobaczyliśmy w niedzielę, kilka godzin przed wręczeniem reżyserowi Europejskiej Nagrody Teatralnej.

- To, co zobaczymy to "work in progress" w pełnym tego słowa znaczeniu. Mogę interweniować, aktorzy w dużej mierze będą improwizować - zaznaczył Krystian Lupa przed rozpoczęciem pokazu. Nadkomplet widzów przez trzy godziny obserwował reżysera i aktorów przy pracy nad środkową częścią tryptyku "Persona". Pozostałe dwie części poświęcone będą chrześcijańskiej mistyczce Simone Weil i Georgijowi Gurdżijewowi. Całość produkuje Teatr Dramatyczny w Warszawie.

Monroe (Sandra Korzeniak), jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii show-biznesu, poznajemy w chwili głębokiego kryzysu. Zajmuje opuszczone studio fotograficzne, w którym - jak sama twierdzi - pracował Chaplin. Kobieta sypia (a raczej spędza bezsenne noce) na stole, wszystko, czego potrzebuje w tym momencie to lustro, kilka sukienek i czerwona szminka, którą maluje się, gdy ogarnia ją strach. Leczy się z nieszczęśliwej miłości do Arthura Millera, swoje cierpienie utożsamiając z przeżyciami Gruszeńki - jednej z bohaterek "Braci Karamazow" Dostojewskiego. Nad tą rolą pracuje z Paulą (Katarzyna Figura), która traktuje ją niczym bóstwo, powtarzając: "Jesteś ważniejsza od Chrystusa". Widzimy ją także w chorej relacji z psychoterapeutą (Władysław Kowalski), zafascynowaną dziwnym, a może nawet chorym psychicznie, stróżem budynku Francesco (Kamil Bosak), a także w przyjacielskim, choć nie pozbawionej erotyki, kontakcie z fotografem Andre (Piotr Skiba).

- Fascynuje mnie psychiczna niezgoda Monroe na XIX-wieczną mentalność powojennych Stanów Zjednoczonych. Ona marzy o czymś, co nie zostało z niej wydobyte, dlatego pragnie być aktorką. To, co najbardziej w niej interesujące, to nie filmy, w których zagrała, ale to, co się nie wydarzyło - mówił reżyser na spotkaniu z widzami. Trudno mówić o wrocławskiej prezentacji w kategoriach spektaklu (aktorzy zapominali tekstu, reżyser robił głośne uwagi), jednak ujawnia ona kierunek kolejnych poszukiwań Lupy. O ile w "Factory 2" badał, a momentami zacierał granice pomiędzy postacią a osobowością aktora, teraz idzie o krok dalej. Obserwuje zależność pomiędzy osobą a wizerunkiem, tym, jak te dwa obszary przenikają się i na siebie wpływają. Dodatkowym aspektem jest tu obecność samego aktora, który wraz z Lupą stwarza spektakl bez tekstowej bazy. Reżyser w kolejnym projekcie eksploruje nieuchwytność ludzkiej osobowości, czasem ma się wrażenie, że wręcz zaprzecza jej istnieniu. Dostrzega ją w nieistnieniu - tym, co nie zostało zrobione, wypowiedziane, co pozostaje potencjalne. Finał tych poszukiwań nastąpi, gdy poznamy dwie pozostałe części tryptyku. Istnieje też szansa, że nie nastąpi nigdy. Być może podobnie jak w "Factory 2" Lupa uruchomi mechanizm, który będzie rozwijał się niezależnie od tego, ile czasu minęło od premiery.

"Persona - work in progress", scenariusz i reżyseria - Krystian Lupa, pokaz w ramach obchodów wręczenia Europejskiej Nagrody Teatralnej, 5 kwietnia w studio ATM w Bielanach Wrocławskich

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji