Artykuły

Gdańsk. Premiera konkursu "rezydencja/premiera 2009" w Żaku

4 września 2008 roku Klub ŻAK ogłosił ogólnopolski konkurs na projekt spektakli (solo, duet, grupa/teatr) z dziedziny szeroko pojętego tańca współczesnego. W marcu zostaną zaprezentowane trzy spośród pięciu zwycięskich projektów.

Jako pierwsza, 6 marca w "Humuli Lupuli" zaprezentuje się Ula Zerek (na zdjęciu). Następnie (25 marca), krakowski duet: Magdalena Przybysz i Ewa Szubstarska pokaże "Yoko Ono: ...without Lennon". 27 marca - "Loserthing" Magdaleny Konopek i Izabeli Soldaty, także z Krakowa.

Celem konkursu jest wspieranie, prezentacja oraz promocja tancerzy i teatrów tańca, w szczególności debiutantów, a także konfrontacja różnych technik tańca współczesnego (teatru ruchu) szeroko pojętego, wygenerowanie nowych twarzy i odkrywczych zjawisk na tanecznym rynku.

Do konkursu zgłoszono szesnaście projektów, w tym połowę stanowiły trójmiejskie przedsięwzięcia (konkurs miał charakter ogólnopolski i wszystkie projekty były traktowane jednakowo, bez względu na siedzibę artysty). Siedem projektów (w tym trzy trójmiejskie) zostało poddanych ocenie komisji złożonej z pracowników programowych Klubu. Ocenie podlegały wyłącznie same projekty zgłoszonych spektakli (na podstawie opisu i kosztorysu). W konkursie nie było kryterium doświadczenia, stażu na scenie, dorobku artystycznego etc.

O spektaklu Uli Zerek - "Humuli Lupuli":

Ula Zerek: "Inspiracją do stworzenia spektaklu była dla mnie starość, natura i istota tego czasu. W 2007 roku usłyszałam o festiwalu Retransmisja w Warszawie. Główną ideą tego wydarzenia było spotkanie ludzi młodych ze starszym pokoleniem. W ramach akcji można było m.in. "wpaść na herbatkę" do starszych ludzi, posłuchać ich opowieści lub po prostu pogawędzić, a wieczorami odbywały się potańcówki. Ta akcja bardzo mnie zainspirowała. Zawsze lubiłam spotkania ze starszymi ludźmi, jestem bardzo zżyta ze swoimi dziadkami. Lubię słuchać ich opowieści, sposobu, w jaki mówią. I choć nie zawsze się zgadzamy i rozumiemy, czas spędzony z nimi jest dla mnie bezcenny.

Dzisiejsi osiemdziesięciolatkowie są nie tylko żywym świadectwem wydarzeń, które dla mojego pokolenia są odległą historią, ale również reprezentują idee i wartości, często nieprzystające do współczesnego pędu świata. "Humuli Lupuli" nie jest jednak spektaklem o starości, ani o starych ludziach. Jestem na to pewnie zbyt młoda... Jest to za to próba skonfrontowania się ze światem starszych ludzi i znalezienia nici porozumienia przy użyciu języka tańca i muzyki."

Pomysł/choreografia/wykonanie: Ula Zerek

Muzyka (na żywo): Dominik Bukowski (marimba) i Zofia Wróbel (wiolonczela).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji