Artykuły

Kraków. Neurotycznie i awanturniczo na podwawelskich scenach

Co w marcu zaprezentują miłośnikom teatru podwawelskie sceny? Na jakie wydarzenia teatralne możemy liczyć?

Miłość, śmierć i muzyka, czyli złe życie mafii sycylijskiej

Od marca na Scenie Miniatura Teatru im. J. Słowackiego rozbrzmiewać będą oryginalne piosenki sycylijskie w spektaklu "Malavita". Ballada o mafii na podstawie scenariusza Anny Burzyńskiej i Pawła Szumca oraz w jego reżyserii (premiera 6 marca). Kolejny - po "Tangu Piazzolla" i "Akompaniatorze" - spektakl muzyczny A. Burzyńskiej to opowieść o życiu mafii włoskiej. Splatają się tu gwałtowne uczucia - miłość, zemsta, śmierć, krwawa walka o wpływy oraz zwykła codzienność, proste tęsknoty i znużenie życiem na krawędzi. Główną bohaterką sztuki jest muzyka, a właściwie przejmujące pieśni sycylijskie, po raz pierwszy przełożone na język polski (przez Gabrielę Buzzi i Pawła Szumca) i wplecione w sensacyjną, do końca trzymającą w napięciu fabułę.

Neurotyczne obsesje podstarzałej nauczycielki

W Teatrze Bagatela - "Tramwaj zwany pożądaniem" - historia Blanche DuBois, która przyjeżdża do domu siostry z sercem przepełnionym niespełnionymi marzeniami i poezją. Swoją obecnością wprowadza napięcie i erotyczny niepokój, wytrącając z równowagi prostackiego szwagra i wchodząc z nim w tragicznie zakończony konflikt. W mrocznej sztuce Tennessee Williamsa o starciu osobowości i walce z namiętnościami najważniejsza wydaje się postać neurotycznej, rozchwianej emocjonalnie Blanche. W przedstawieniu Dariusza Starczewskiego w rolę starzejącej się nauczycielki wcieliła się Magdalena Walach. Ta wielopłaszczyznowa postać wciąż budzi kontrowersje i sprzeczne interpretacje. Obok głównych postaci, czyli Blanche, Stelli (Ewelina Starejki) i Stanleya (gościnnie - Michał Kitliński) oraz Mitcha (Przemysław Redkowski), w przedstawieniu występuje - w przejmującym epizodzie Meksykanki - Renata Przemyk. Premiera 14 marca, Scena na Sarego 7. Również w Bagateli, 9 marca, wystąpi gościnnie "Kabaret Super Duo", czyli Marian Opania i Wiktor Zborowski z piosenkami Wojciecha Młynarskiego, Włodzimierza Wysockiego i Jacques'a Brela, a od 28 marca - "I będzie wesele" w reżyserii Piotra Waligórskiego.

Nawrócony awanturnik

W pierwszej edycji (2005 r.) projekt Starego Teatru - Re_wizje - został oparty na literaturze polskiego romantyzmu. Twórcy młodego pokolenia skupili się na dziełach A. Fredry, J. Słowackiego, Z. Krasińskiego, C.K. Norwida, próbując na nowo odczytać mistrzów. W 2007 roku na scenie zagościły dramaty antyczne: obok "Sejmu kobiet" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego można było zobaczyć "Oresteję" Jana Klaty czy "Odprawę posłów greckich" Michała Zadary. Na 2009 rok zaplanowano kolejną edycję festiwalu. Tym razem motywem przewodnim jest polski sarmatyzm. Temat ten został zainaugurowany w lutym przez Jana Klatę Sienkiewiczowską "Trylogią". 27 marca kolejna "sarmacka" premiera na Nowej Scenie: "Starosta kaniowski" w reżyserii Marii Spiss - portret Michała Bazylego Potockiego sporządzony przez reżyserkę wspólnie z Szymonem Wróblewskim z różnych tekstów literackich. To opowieść o wojewodzie bełskim, słynnym awanturniku, co baby strzelał po drzewach i Żydów piekł żywcem! (Z. Krasiński, Nie-Boska komedia, 1835), który wstąpił do klasztoru w Poczajowie, by odpokutować za swe bujne życie.

Teatralna odsłona w buduarze

Klasyczna forma dialogu filozoficznego, śmiałe sceny i mocne słowa... "Filozofia w buduarze" - obok 120 dni Sodomy - uważana jest za najlepszą i najpełniejszą prezentację filozofii libertynizmu, której wyznawcą i głosicielem był markiz de Sade. Prawdziwy podręcznik wychowania seksualnego w duchu absolutnego immoralizmu! W inscenizacji Bogdana Hussakowskiego występują Piotr Sieklucki, Dominik Nowak oraz Kuba Falkowski (premiera 29 marca).

Teatr Nowy, ul. Gazowa 21

Bilety na wszystkie spektakle w Teatrze Nowym można rezerwować drogą elektroniczną lub telefonicznie : 0 790 451 322

www.teatrnowy.com.pl, biuro.teatrnowy@gmail.com

Wieczory u Dulskich

W Łaźni Nowej - "ID" na podstawie reportaży Angeliki Kuźniak i Renaty Radowskiej (reż. Marcin Liber). Premierowy pokaz odbył się podczas festiwalu Boska Komedia. Na kwietniową premierę "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej przygotują nas trzy "wieczory kołtuńskie": "O wyższości dorożki nad trabantem" (27 marca), "Kanapowe psy bojowe" (28 marca) oraz "Czarne Kaptury contra Czarne Peleryny" (29 marca).

Prócz bogatego, stałego repertuaru krakowskich teatrów, poznamy więc sarmackich zawadiaków i włoskich mafiosów, zaznamy erotycznego niepokoju prosto z Nowego Orleanu i perwersji markiza de Sade... Wystarczy?

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji