Artykuły

Radom. U Kochanowskiego nie tylko spektakle

Dwa nowe spektakle w styczniu oraz warsztaty teatralne, czytanie poezji i bajkowe niedziele - tak wyglądają najbliższe plany radomskiego teatru.

Pierwszą premierę - spektakl "Kamień na kamieniu" w reżyserii Andrzeja Sadowskiego, mogliśmy oglądać w czwartek. Spektakl to adaptacja książki Wiesława Myśliwskiego, która ukazuje historię polskiego chłopa i jego najbliższych. Szymon Pietruszka wspomina swoje burzliwe losy, będąc u schyłku życia. Dlaczego ten tytuł zagościł na deskach radomskiego teatru?

- Jest to historia, do której często się powraca, a poza tym brakuje zwykłych opowieści o zwykłych ludziach - mówi reżyser. - Przedstawienie bardzo różni się od książki, jest jego okrojoną wersją - dodaje.

W roli Szymona Pietruszki zobaczyliśmy nestora radomskiej sceny Włodzimierza Mancewicza.

- Monodram nie jest dla mnie miłą formą, ale już go oswoiłem - słyszymy od aktora. - To jest samotność długodystansowca. Jeśli się pomylę w tekście, to nie mogą liczyć na pomoc kolegi, a publiczność wszystko potrafi wyłapać - dodaje. Na scenie tylko epizodycznie pojawia się jeszcze jedna postać.

Kolejna premiera to "Z życia glist" Per Olova Enquista. Reżyserii przedstawienia podjął się Krzysztof Babicki. Jeden z najbardziej uznanych twórców teatralnych oraz laureat wielu nagród i wyróżnień. Obecnie dyrektor artystyczny Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Sztuka to dramat psychologiczny prezentujący relację Hansa Chrystiana Andersena z wybitną XIX-wieczną aktorką Johanną Luizą Heiberg. - Jest to trochę opowieść o wyścigu szczurów w świecie sztuki. A bohaterowie podczas długiej nocy odkryją swoje bolesne miejsca - opowiada Babicki.

Sztuka w latach 80. grana była w teatrach całej Europy. Jednak jak mówi reżyser, chociaż obecnie znaczy zupełnie coś innego, to jej tematyka jest bardzo aktualna.

W roli duńskiego pisarza zobaczymy gościnnie Błażeja Wójcika, aktora Teatru Współczesnego w Warszawie. - Jest bardzo interesującym aktorem młodego pokolenia. Próby trwają już od połowy listopada i wiem, że wypadnie świetnie - mówi Babicki. Wystąpią też: Katarzyna Słomska, Marta Szmigielska i Ryszard Jabłoński.

W nowym sezonie w Powszechnym kilka ciekawych inicjatyw. Na warsztaty teatralne dla młodzieży zaprasza Paweł Wiśniewski. Podczas zajęć młodzi ludzie nauczą się analizy tekstu czy budowania postaci. Spotkają się też z ludźmi teatru. Efektem spotkań będzie premiera spektaklu.

Od początku lutego w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 12 spotkania z poezją, podczas których aktorzy zaprezentują swoich ulubione wiersze i autorów. Także w lutym pierwsze spotkanie z serii "Czytanie świata". Młodzi reżyserzy, studenci oraz absolwenci PWST w Krakowie przeczytają i omówią współczesne dramaty. Pierwsze spotkanie 9 lutego o godz. 18.

Nie zapomniano także o dzieciach. Pierwsza bajkowa niedziela już 25 stycznia o godz. 12. Izabela Brejtkop-Frączek i Patrycja Zywert w różnych miejscach teatru czytać będą najpiękniejsze baśnie, bajki i legendy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji