Artykuły

Łódź. "Czarodziejski flet" i wystawa o Sembrich-Kochańskiej

Premiera opery "Czarodziejski flet" W.A. Mozarta w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego odbędzie się Teatrze Wielkim. Towarzyszyć jej będzie wernisaż wystawy fotografii "Marcella Sembrich-Kochańska - w 150 lecie urodzin".

Opera "Czarodziejskie flet" swoją prapremierę miała 30 listopada 1791 w Wiedniu. Do jej napisania zachęcił Mozarta jego dawny znajomy Emanuel Schikaneder - literat, aktor, reżyser i impresario. On też podjął się opracowania libretta, przy czym za tło posłużyła mu baśń niemieckiego poety Chrisa Wieganda "Lulu, czyli flet czarodziejski". Dzieło to stało się jedną z najpiękniejszych i najbardziej popularnych oper Mozarta.

W dniu premiery w foyer teatru otwarta zostanie wystawa poświęcona Marcelli Sembrich-Kochańskiej [na zdęciu] z okazji 150-lecia urodzin sopranistki. Sembrich-Kochańska (1858-1935) była jedną z pierwszych wielkich gwiazd Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Na wystawie zobaczyć można nie tylko archiwalne zdjęcia artystki, ale również fotografie jej partnerów scenicznych m.in. Adama Didura oraz Jana i Edwarda Reszke. Na ekspozycji pokazano także zdjęcia teatrów w których występowała, mapy Ameryki i Europy pokazujące miejsca z nią związane oraz dedykowane jej listy i życzenia m.in. od Enrico Caruso, Heleny Modrzejewskiej, Ignacego J. Paderewskiego, Giacomo Pucciniego czy Giuseppe Verdiego.

- Wystawa stara się przypomnieć, że przez długie lata swej muzycznej działalności Sembrich-Kochańska czuła się wielką ambasadorką kultury polskiej - mówi Ewa Kwiecińska-Kotwasińska z Teatru Wielkiego.

W 1914 kierowała ona w Nowym Jorku pracami "The American - Polish Relief Committee" i działała aktywnie na rzecz pomocy ofiarom wojny w Polsce, współpracując z Henrykiem Sienkiewiczem i Ignacym J. Paderewskim.

Autorami wystawy są znany fotograf teatralny Juliusz Multarzyński oraz prof. Małgorzata Komorowska z Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Patronat nad nią objęło amerykańskie stowarzyszenie The Marcella Sembrich Memorial Association", które od ponad 60 lat prowadzi Muzeum jej imienia w Bolton Landing.

Wystawę w Łodzi oglądać można będzie do 4 stycznia 2009 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji