Artykuły

Rzeszów. Trwa I Multimedia Szajna Festiwal

Już bez niego, ale tylko o nim mówiono w piątek na Uniwersytecie Rzeszowskim - podczas dyskusji panelowej otwierającej I Multimedia Szajna Festiwal.

Pomysł na festiwal urodził się na długo przed śmiercią wybitnego twórcy teatru z Rzeszowa. Szajna cieszył się z nowej imprezy, której został patronem, obiecał, że będzie na niej obecny. Zmarł w czerwcu tego roku.

Multimedia Szajna Festiwal ma być unowocześnioną wersją Biennale Grafiki Komputerowej, które odbywało się w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej od kilkunastu lat. Jego główną ideą jest odkrywanie współczesnych awangardowych dzieł multimedialnych.

Jak podkreślają organizatorzy, nazwisko Szajny [na zdjęciu] w nazwie festiwalu ma pomóc w promocji sztuki mistrza i jego rzeszowskiej galerii, ale to nawiązanie nie ma wyłącznie roli promocyjnej. Szajna był twórcą awangardowym, któż jak nie on lepiej nadaje się na patrona imprezy promującej sztukę ultrawspółczesną?

"Życie zamieniam w obraz - sztuka jest uzmysłowieniem tego, co w nas samych wymaga wyzwolenia. Jest też samoobroną przed bezbronnym poddaniem się" - napisał o swojej twórczości Szajna. Zadaniem jury będzie nie tylko wybranie najbardziej wartościowego dzieła, zrealizowanego przy użyciu zaawansowanej, najnowszej techniki elektronicznej, ale i takiego, które będzie niosło głębokie treści humanistyczne.

Do konkursu zakwalifikowano ponad 100 prac, są to animacje, grafiki komputerowe, dzieła wideo itp. Będzie je można ogladać dziś od godz. 10 na dużych ekranach umieszczonych w Szajna Galerii i w foyer Teatru im. Wandy Siemaszkowej. W skład jury wchodzą: aktor Jan Nowicki, reżyserzy Jerzy Karpiński, Andrzej Celiński, znawcy sztuki Czesław Czapliński, Władysław Serwatowski i Ernst Age Johnson z Norwegii i dyrektor "Siemaszki" Przemysław Tejkowski.

Werdykt jury poznamy w niedzielę. Zdobywca pierwszej nagrody otrzyma 3 tys. zł, drugiej - 2 tys. zł, a trzeciej - 1,5 tys. zł.

Konkurs jest tylko jednym z elementów trzydniowej imprezy. W piątek na uniwersytecie odbyła się dyskusja panelowa poświęcona Szajnie, pokazano także filmy "Teatr według Szajny" Jerzego Karpińskiego i "Człowiek zaniedbuje siebie" Henryka Jantosa. Wieczorem w teatrze, podczas uroczystej inauguracji festiwalu, marszałek województwa podkarpackiego nadał Szajnie pośmiertne oznaczenie Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego. Potem zespół rzeszowskiego teatru przedstawił "Deballage", jedyne dzieło Józefa Szajny, które ma w swoim repertuarze.

Imprezą towarzyszącą festiwalowi jest przegląd kina offowego, który rozpocznie się w sobotę o godz. 21.

Festiwal zakończy się w niedzielę. O godz. 11 na WSIiZ odbędzie się dyskusja o multimediach w teatrze, o 14.15 w Szajna Galerii Andrzej Piątek opowie o swojej książce "Szajna. Ślady ostatnie". Ogłoszenie werdyktu jury nastąpi o godz. 15 na dużej scenie teatru. Festiwal ma odbywać się co dwa lata.

Ważnym wydarzeniem będzie wmurowanie na Starym Cmentarzu tablicy poświęconej pamięci Szajny, ufundowanej przez rzeszowski teatr. Jej autorem jest Krzysztof Motyka, który wykorzystał w projekcie motyw rzeszowskiej rzeźby Szajny - Przejścia 2001 - która stoi na pl. Cichociemnych. Na tablicy widnieje napis: "Józef Szajna, 1922-2008, wybitny artysta, były więzień KL Auschwitz-Birkenau i Buchenwald - Teatr im. W. Siemaszkowej". Uroczystość odsłonięcia odbędzie się w niedzielę o godz. 13.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji