Artykuły

Chorzów. Maria Meyer jako Judy Garland w Teatrze Rozrywki

Premiera spektaklu "Na końcu tęczy", którego bohaterką jest Judy Garland, odbędzie się 30 listopada w Teatrze Rozrywki. Rolę legendarnej amerykańskiej aktorki i piosenkarki zagra Maria Meyer.

Garland była w latach 40. i 50. aktorską ikoną. Światową sławę zdobyła jako nastolatka rolą Dorotki w filmie "Czarnoksiężnik z krainy Oz", z którego pochodzi jej największy przebój: "Somewhere Over the Rainbow". Piosenka weszła do kanonu amerykańskiej kultury, stając się niemal drugim amerykańskim hymnem.

Garland występowała od dziecka, zmuszana do morderczej pracy przez wytwórnię, faszerowana na przemian środkami pobudzającymi i uspokajającymi. Zmagała się z uzależnieniem od leków i alkoholu; to wszystko powodowało załamania, próby samobójcze i pobyty w szpitalach.

- Była traktowana przez swoją wytwórnię jak bardzo użyteczne zwierzątko, wyrzucone w końcu na bruk. To opowieść o tym, ile się płaci za nieposkromione ambicje artystyczne, za zawodową rzetelność. Judy zapłaciła za to zniszczeniem relacji ze wszystkimi otaczającymi ją ludźmi, stając się w pewnym sensie potworem - mówi dyrektor Teatru Rozrywki Dariusz Miłkowski.

Spektakl autorstwa Petera Quiltera przedstawia jeden z ostatnich etapów życia Judy Garland - niezwykle intensywne, kilkutygodniowe tournée. W Boże Narodzenie 1968 roku w apartamencie Hotelu Ritz w Londynie aktorce towarzyszą: Mickey Deans - postać autentyczna, przyszły i ostatni mąż Judy, oraz angielski pianista i menadżer Anthony. Zagrają ich Jarosław Czarnecki i Tadeusz Zięba.

Dramatyczne wydarzenia przeplatane są pięknymi, dobrze znanymi piosenkami z repertuaru Judy Garland.

- Grając tę rolę nie myślę o Judy Garland, nie mogę się z nią równać. Jej historia jest jednak dla mnie przyczynkiem do pokazania, jak to jest z drugiej strony, jakie są koszty tego zawodu, ile siebie się poświęca, ile siły psychicznej trzeba mieć, żeby dzień po dniu ponad 40 razy stawać na scenie - mówi Maria Meyer.

To kolejna "gwiazdorska" rola Meyer, która grała wcześniej Ordonkę i Josephine Baker.

Judy Garland (właściwie Frances Ethel Gumm) urodziła się 10 czerwca 1922 r. w Grand Rapids w Minnesocie, zmarła 22 czerwca 1969 r. w Londynie. Była pięciokrotnie zamężna, miała troje dzieci, w tym pochodzącą ze związku z Vincente Minnellim córkę Lizę, również wybitną aktorkę i wokalistkę. Zagrała w blisko 40 filmach, z sukcesami występowała też na estradzie.

Na zdjęciu: Judy Garland w filmie "Rewia na Broadwayu".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji