Artykuły

Poznań. Schaeffer w Zamku i w Baraku Kultury

- To Schaeffer jeszcze żyje? Przecież to klasyk! - głośno zdziwiła się koleżanka, którą zachęcałam do obejrzenia w zamku najnowszej sztuki wybitnego autora i kompozytora...

Śpiesznie donoszę: Schaeffer żyje i ma się całkiem dobrze - doczekał się bycia klasykiem za życia.

Światowa premiera sztuki pt. "Multimedialne Coś" [na zdjęciu] odbyła się na początku marca ubiegłego roku w Teatrze Bajka w Warszawie. Od tego czasu spektakl obejrzała już publiczność krakowska i gdyńska. W poniedziałek w CK Zamek zobaczą go poznaniacy.

Bohaterami dramatu jest trójka aktorów (Agnieszka Wielgosz, Marek Frąckowiak i Waldemar Obłoza) oraz Bogusław Schaeffer (przy fortepianie). Aktorzy mają poprowadzić jego benefis. Nie są do tego jednak przygotowani, nie mają pojęcia o muzyce, a o samym benefisancie zupełnie zapominają....

Wyjątkowość tej sztuki polega na tym, że jest ona skonstruowana tak, jak precyzyjna partytura. Taki tekst mógł napisać tylko znakomity kompozytor muzyki współczesnej - właśnie Bogusław Schaeffer.

Bo 79-letni obecnie twórca jest przede wszystkim kompozytorem, choć także wybitnym teoretykiem i krytykiem muzycznym, pedagogiem, dramatopisarzem i grafikiem. Napisał 17 książek (w tym pierwszy podręcznik kompozycji współczesnej), 400 kompozycji muzycznych i 40 dramatów. W Polsce wystawiały je prawie wszystkie teatry, a odtwórcami byli wybitni aktorzy m. in. Jan Peszek, Mikołaj i Andrzej Grabowscy, Jan Frycz czy Jan Machulski.

O najnowszej swojej sztuce - "Multimedialnym Coś" - jej autor mówi: - Nawiązałem tu do moich sztuk sprzed czterdziestu laty - do solowego "Scenariusza" i "Audiencji". Tu - jak i tam - aktor czyta swój tekst, czytając interpretuje to, co da się interpretować, ale kiedy poczuje wenę, gra bez tekstu jak dobry pianista, który zna utwór, ale woli mieć przed nosem nuty.

Spektakl, który rozpocznie się w Sali Wielkiej zamku o godz. 19 (bilety 30 zł) wyreżyserowała Karina Piwowarska, autorem scenografii jest Andrzej Kokosza, a muzyki - oczywiście - Bogusław Schaeffer (z którym będzie można spotkać się po spektaklu).

Kompozytor będzie też bohaterem wtorkowego spotkania w Baraku Kultury (siedzibie Teatru Strefa Ciszy przy ul. Grunwaldzkiej 55/1). O godz. 18 zaplanowano wernisaż jego grafik i partytur, a później referaty Krzysztofa Moraczewskiego i Lidii Zielińskiej. Na zakończenie wyświetlony zostanie dokumentalny film o Schaefferze "Solo".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji