Artykuły

Poznań. Samorząd wspiera kulturę

Wojewódzkie instytucje kultury uczestniczą w kreowaniu wydarzeń artystycznych o randze europejskiej, czego przykładem jest "Faust" w reżyserii Janusza Wiśniewskiego zrealizowany w Teatrze Nowym w Poznaniu.

Jakie korzyści regionalnym samorządom przynosi finansowanie kultury? Odpowiedź dają przyjęte przez sejmik na październikowej sesji "Założenia polityki kulturalnej samorządu województwa".

Dokument akcentuje m.in. zależności pomiędzy kulturą a rozwojem społecznym i ekonomicznym, co stawia politykę kulturalną wśród ważnych instrumentów regionalnej strategii rozwoju.

Tylko w tym roku wielkopolski samorząd wyasygnował na kulturę ponad 107 milionów złotych. To około 7,5 proc. całego budżetu, przeznaczane m.in. na "bezawaryjne" funkcjonowanie 19 instytucji kultury, których organizatorem jest województwo. Są w tej liczbie instytucje artystyczne takie jak: Teatr Wielki oraz Teatr Nowy w Poznaniu, Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie, Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Polski Teatr Tańca - Balet Poznański oraz Filharmonia Poznańska; placówki upowszechniania kultury: Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Samorząd województwa jest również organizatorem dziewięciu placówek muzealnych. Wśród nich jednego z największych w Europie, Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, a także Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz muzeów okręgowych w Lesznie, Koninie, Kaliszu i Pile.

W 2008 r. na wspieranie i promocję twórczości, edukacji i oświaty kulturalnej w budżecie regionu zarezerwowano 3 mln zł, a do priorytetów należało dotowanie znaczących przedsięwzięć artystycznych i edukacyjnych, realizowanych, m.in. w związku z obchodami 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na ochronę i konserwację zabytków Wielkopolska przeznaczyła 1,14 mln zł, wspierając realizację 80 projektów.

Skala tych wydatków sytuuje województwo wielkopolskie wśród najbogatszych w kraju. Niestety, nie możemy poszczycić się równie wysokimi wskaźnikami w powiatach ani gminach regionu. Niepokojąco niski jest udział wydatków na kulturę w budżetach gospodarstw domowych. Pod tym względem jesteśmy w grupie regionów o najniższych wskaźnikach, m.in. obok podlaskiego,

świętokrzyskiego, a za regionami dolnośląskim, śląskim, małopolskim, łódzkim, pomorskim, lubuskim i lubelskim.

W 2008 r. na inwestycje służące kulturze zarezerwowano 14 milionów złotych. Poprawa infrastruktury instytucji kultury wpisana została do Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Do największych projektów należą: rozbudowa poznańskiej opery oraz rekonstrukcje grodzisk w rezerwatach archeologicznych na Ostrowie Lednickim, w Gieczu i Grzybowie.

Ważnym problemem jest wyrównywanie szans w dostępie do kultury. Dlatego silniej wspierane są działania adresowane do mieszkańców subregionu pilskiego, w którym nie ma wojewódzkiej instytucji upowszechniania kultury. Zainicjowane zostały też programy dowozów zorganizowanych grup szkolnych na koncerty i spektakle, odbywające się w wielkopolskich instytucjach kultury.

Podczas ubiegłorocznego regionalnego forum organizacji pozarządowych i podmiotów działających w sferze kultury mówiono o potrzebie opracowania strategii rozwoju kultury w województwie wielkopolskim. Wyznaczanie jej celów - zdaniem radnych sejmiku - powinno stać się udziałem nie tylko artystów i animatorów kultury, ale też przedstawicieli świata nauki oraz biznesu, np. turystyki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji