Artykuły

Warszawa. Wystawa o Studenckim Teatrze Satyryków

Fundacja Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w 50. rocznicę powstania STS-u przygotowują wystawę "Raz się żyje... czyli Wielka Rewia STS".

W tym miesiącu hitem niewątpliwie stanie się przygotowywana wystawa "Raz się żyje... czyli Wielka Rewia STS". Właśnie mija 50. rocznica założenia w Warszawie Studenckiego Teatru Satyryków w 1970 r. przemianowanego na Teatr Satyryczny. Jego twórcy wierni dewizie Andrzeja Jareckiego "Mnie nie jest wszystko jedno" jako pierwsi wyzwolili się ze stylu akademii ku czci l maja, 22 lipca, lub wdzięków ZSRR, stajać się pionierami odwilży 1956.

Do historii przeszły piosenki-hymny pokolenia jak "Okularnicy" czy "Kochankowie z ulicy Kamiennej" Agnieszki Osieckiej [na zdjęciu]. Najwięcej tekstów napisali Osiecka oraz Jarosław Abramow, Ziemowit Fedecki, Andrzej Drawicz. Aktorzy i piosenkarze to w sumie 215 osób, min. Halina Mikołajska, Barbara Kraftówna, Alina Janowska, Kalina Jędrusik, Zbigniew Zapasiewicz. Grając od 2 maja 1954 r. z ostatnim spektaklem wystąpili 14 marca 1975. Razem 55 premier, 3200 przedstawień.

Pierwsza duża prezentacja STS-u składa się z archiwalii teatralnych, rękopisów, fotografii, rejestru złotych myśli, tekstów piosenek, sylwetek twórców i członków zespołu. Na wystawę zapraszają fundacja Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza do sali przerobionej na widownię STS. Należy dodać, że w 1956 r. zespół otrzymał stałą siedzibę przy uL Świerczewskiego 76 (obecnie aL Solidarności). Teraz w tym pięknym budynku mieści się Warszawska Opera Kameralna. O działalności STS przypomina tablica na ścianie holu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji