Artykuły

Ciechanów - Gdańsk. Polacy na Ukraińskim festiwalu

Zakończony w październiku największy na Ukrainie Międzynarodowy Festiwal Teatralny Golden Lion miał również swoje północnomazowieckie akcenty. Gośćmi tego festiwalu, oprócz 47 innych teatrów z różnych europejskich krajów, były Teatr Plastyczny MAKATA z Warszawy oraz Teatr Warsztatowy ZNAK z Gdańska. Jednak rodowody obydwu zespołów wywodzą się z Ciechanowa.

"Złoty Lew" organizowany jest od 12 lat we Lwowie. Co roku, na zmianę, jest to albo festiwal uliczny, albo teatrów dramatycznych. W tym roku połączono te dwie formuły. Przez 10 dni obserwatorzy i mieszkańcy Lwowa obejrzeli na scenach większości teatrów w centrum miasta oraz na centralnych ulicach 47 spektakli. Bardzo różnych: od Dostojewskiego, Czechowa, Gombrowicza po Ionesco, Schaeffera, Pintera i Hrabala. Z kolei "Złoty Lew na ulicach" to towarzyszące w tym roku głównemu programowi festiwalu widowiska plenerowe, wśród których znalazły się również projekty międzynarodowe przygotowane przez zespoły współpracujących ze sobą na stałe teatrów

- Nasz festiwal łączy klasykę dramatyczną i eksperyment teatralny - mówi szef rady dyrektorów festiwalu Jarosław Fedoryszyn. - Pokazujemy we Lwowie najciekawsze widowiska, w różny sposób łączące wielość form ekspresji i środków wyrazu: od klasycznego teatru, poprzez parady uliczne, cyrk, multimedia, duże formy plenerowe.

Wśród spektakli zaprezentowanych w tym roku można było obejrzeć bardzo nowatorskie inscenizacje. Głównie w propozycjach teatrów z Polski: "Krzesła" Ionesco Teatru im. Ludwika Solskiego z Tarnowa, "Audiencja" Schaeffera Teatru im. Wandy Siemasz-kowej z Rzeszowa, "Biedni ludzie" Do-stojewskiego w wykonaniu Teatru Nowego z Łodzi, czy "Zielona gęś" teatru Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Wróćmy jednak do akcentów mazowieckich. Publiczność "Złotego Lwa" obejrzała "Rozhowory" Teatru Makata [na zdjęciu], znane już naszym czytelnikom choćby z ostatniego festiwalu teatralnego "Dionizje" w Ciechanowie, czy Europejskie-

go Festiwalu Sztuki "Zbliżenia" w Płońsku. Spektakl, będący wynikiem poszukiwań i podróży teatru do korzeni prasłowiańskich, wywołał duże zainteresowanie. Rytuały Nocy Kupały poprzez sacrum, profanum i oczyszczenie, odprawianie czarów, obrzędowe pieśni, sabat czarownic, szalone tańce demonów były przez Ukraińców świetnie rozumiane. Duże wrażenie wywarła napisana specjalnie do tego spektaklu przez zespół Swoją Drogą muzyka, grana zresztą na żywo przez jej twórców.

Podobnie "Dziady" - kameralny spektakl Teatru Znak z Gdań ska, prezentowany w Młodzieżowym Teatrze im. Kurbasa spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem i grany był przez dwa dni.

- Wszystko dobrze rozumie liśmy - chwalili się później studenci lwowskiej szkoły teatralnej. Reżyser spektaklu - Janusz Gawysiak - postawił bowiem na doznania zmysłowe i emocje, ograniczając tekst do powtarzających się fraz. Tu również wykorzystano muzykę napisaną specjalnie dla tego spektaklu i na żywo graną przez jej autora.

Ważnym wydarzeniem dla tego największego na Ukrainie festiwalu teatralnego było włączenie się jego organizatorów i ukraińskiej Golden Lion Foundation w międzynarodowy projekt pod nazwą Europejski Festiwal Sztuki "Zbliżenia", organizowany na terenie Polski, Słowacji i Ukrainy przez Stowarzyszenie Artystyczne Makata i Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie przy wydatnej współpracy zespołu Swoją Drogą Trio.

Dlatego też w tym roku lwowski festiwal poprzedziły tygodniowe badania etnograficzne na Huculszczyź-nie, w których uczestniczyli artyści z Polski i Ukrainy. Materiały filmowe, fotograficzne i dźwiękowe zebrane na huculskich wsiach oraz plany organizatorów "Zbliżeń" zaprezentowano na specjalnej konferencji prasowej. Dziennikarze obejrzeli m.in. filmy dokumentujące płońską część projektu.

Od 12 lat głównym organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Złoty Lew" jest bardzo dobrze znany w Polsce Teatr Duchowny "Woskresinnia". W jego siedzibie znajdowało się centrum festiwalowe, tam grane były najważniejsze spektakle. Tam też goście imprezy spotykali się na dyskusjach każdego dnia.

Pod koniec festiwalu widzowie mogli zobaczyć również niezwykłe widowisko w/g "Gigantów z gór" - niedokończonego ostatniego dzieła Luigi Pirandella w wykonaniu zespołu Woskresinnia. Dominującą rolę w spektaklu odgrywa wyobraźnia. I właśnie tu, w pałacyku wyobraźni - arsenale zjaw rozegrało się to niezwykłe widowisko - na granicy życia i snu... To barwne, doskonale oprawione plastycznie i muzycznie przedstawienie dotykało tajemnicy teatru - tajemnicy, którą Pirandello próbował zgłębić przez całe swoje życie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji