Artykuły

Łódź. Finał konkursu na Specjalną Strefę Sztuki

Osobowości świata sztuki przyjechały do Łodzi, by doradzać przy wyborze projektu budynku Specjalnej Strefy Sztuki, który ma stać się ikoną miasta. Ogłoszenie wyników konkursu - 5 lipca.

Malarz Roman Opałka, krytyk i kurator Philippe Piguet, oraz dyrektor Museum of Modern Art w Hunfeld Gerhard Juergen Blum Kwiatkowski przylecieli do Łodzi na dwa dni, by uczestniczyć w obradach jury konkursowego na koncepcję architektoniczną Specjalnej Strefy Sztuki. Będzie to zbudowany od podstaw budynek w nowym centrum miasta w rejonie dworca Łódź Fabryczna i zabytkowej elektrociepłowni EC1 [na zdjęciu].

Opałka i Blum Kwiatkowski są w jury konkursu. Piguet uczestniczy w obradach jako ekspert bez prawa głosu, podobnie jak zaproszony na doradcę Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki.

Każdy z zagranicznych gości może wnieść do komisji inne, cenne doświadczenia. Opałka, honorowy przewodniczący komisji konkursowej, to najbardziej znany na świecie współczesny polski malarz. Jego tzw. obrazy liczone często wystawiane są w sceneriach nadających im nowe znaczenie. W Łodzi w Atlasie Sztuki były prezentowane w specjalnie zbudowanym Oktogonie, w Wenecji w sali gotyckiego pałacu obrazom towarzyszył posąg Buddy. Blum Kwiatkowski, artysta i niestrudzony animator świata artystycznego, jest piewcą idei przestrzeni energetycznej powstającej między dziełem a odbiorcą. Realizuje "ideę stacjonizmu", zakładając w różnych miejscach stacje sztuki. W Muzeum w Hunfeld, które stworzył, co roku zmienia całą ekspozycję. Każdy wystawiający się tam artysta ma do dyspozycji jedną z 32 sal. Piguet to historyk sztuki, krytyk i kurator, współautor albumu ilustrującego przebudowę Muzeum w Luwrze, a także kurator biennale sztuki współczesnej w Selestat w Alzacji. Był już członkiem jury w konkursach na projekt budynków przeznaczonych na działalność kulturalną. W skład łódzkiego jury nie wchodzi, ale jego rady mogą okazać się wartościowe.

Na konkurs architektoniczny ogłoszony przez władze Łodzi wpłynęły 22 projekty. - Eksperci zostali zaproszeni dla poszerzenia dyskusji, bo są specjalistami w dziedzinach na pograniczu sztuki i architektury. Po każdej analizie coś dojrzewa w głowach oceniających. Wśród nadesłanych projektów widzę prace zdecydowanie lepsze i inne, które im nie dorównują - mówi przewodniczący jury prof. Marek Pabich z Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej. Do soboty jurorzy są zobligowani do dyskrecji. W sądzie konkursowym, obok Opałki i Blum Kwiatkowskiego, są: Marek Lisiak (architekt miasta), Roman Wieszczek (architekt z Łódzkiej Okręgowej Rady Izby Architektów) oraz Andrzej Walczak (pełnomocnik marszałka, architekt) i Marek Żydowicz (doradca prezydenta, konserwator zabytków, dyrektor festiwalu Camerimage).

Autorzy zwycięskiego projektu dostaną 150 tys. zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji