Artykuły

Był dla mnie mistrzem i prekursorem

Leszek Mądzik, twórca i dyrektor teatru Scena Plastyczna KUL, przyznał, że Józef Szajna był jednym z trzech filarów jego artystycznych inspiracji, obok Kantora i Grotowskiego. - Pierwsza wizyta mojego teatru w Teatrze Studio zdarzyła się dzięki zaproszeniu Szajny. To on zadbał o to, byśmy u niego zagrali - mówi PAP Leszek Mądzik.

- Jego osoba i jego twórczość była dla mnie czymś inspirującym. Mój teatr nie obrałby charakterystycznego dla niego kierunku, gdyby nie ta wielka osobowość. Szajna (na zdjęciu) był dla mnie mistrzem i prekursorem - powiedział Leszek Mądzik.

- Z Szajną łączyła nas też przyjaźń i współpraca. Pierwsza wizyta mojego teatru w Teatrze Studio zdarzyła się dzięki zaproszeniu Szajny. To on zadbał o to, byśmy u niego zagrali - wspomina Mądzik.

- Najsilniej oddziaływały na mnie jego spektakle. Przed wielu laty w Villach w Austrii, zobaczyłem "Replikę". To dla mnie najsilniejszy spektakl Szajny, najbardziej dramatyczny i myślę, wyznaczający jego charakterystyczny kierunek myślenia. Było to wyjątkowe przeżycie artystyczne dla mnie i dla moich aktorów - dodał Mądzik.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji