Artykuły

Kraków. Teatr na Festiwalu Kultury Żydowskiej

Po ubiegłorocznej przerwie do programu festiwalu powraca teatr - zobaczymy cztery przedstawienia.

Punktem wyjścia spektaklu "Chi Chi Bunichi" jest sefardyjska piosenka w języku ladino, która z Hiszpanii dotarła do imperium otomańskiego, na Bałkany i do Maroka, gdzie przetrwała 500 lat. Ladino opiera się na średniowiecznym języku hiszpańskim - to język wymierający, słychać go w romansach i pieśniach. "Chi Chi Bunichi" to spotkanie siedmiu artystów działających na granicy teatru, tańca, ruchu, muzyki, sztuki audio. Są to: Ayse Tashkiran, Robert Cook, Konstantinos Thomadias, Mark McCullum, Daphna Attias, Yaniv Fridel i Jenny Hayton. Synagoga Poppera (ul. Szeroka 16), 3 lipca, godz. 20 i 4 lipca, godz. 19.30 i 22. Przedstawienie będzie grane również w Kazimierzu Dolnym, w Kamienicy Celejowskiej (5 lipca, godz. 20).

"Sklepy cynamonowe" na podstawie prozy Brunona Schulza wyreżyserował w Białostockim Teatrze Lalek Frank Soehnle, znakomity niemiecki twórca teatru lalkowego. "Lalka jest świetnym narzędziem inscenizacji Sklepów cynamonowych poprzez swój połowiczny status, poprzez swoiste stanie w pół drogi między przedmiotem a człowiekiem. Lalka istnieje na zetknięciu człowieka z materią - i wszelkie fantastyczne pomysły, jakie wynikają z tego zetknięcia, da się odczytać w akapitach prozy Schulza. Zacieranie granicy między człowiekiem a materią, panmaterialność świata, umowność rzeczywistości czy, że tak się wyrażę, gramateria świata, czyli taka natura świata, w której materia podejmuje permanentną grę - to genius literatury drohobyckiego pisarza, który teatr lalkowy może wydobyć" - pisał Paweł Brylski w "Teatrze". Spektakl grany będzie 1 lipca (godz. 18) i 2 lipca (godz. 18 i 20) w SCKM, ul. Wietora 15.

"Sen Menaszego" według jednego z opowiadań dla dzieci Isaaka Bashevisa Singera wyreżyserował w krakowskim Teatrze Ludowym Adam Sroka, a żydowskie piosenki ludowe, będące ważnym elementem inscenizacji, opracował Andrzej Zarycki. Występują: Patrycja Durska, Iwona Sitkowska, Stanisław Berny, Paweł Kumięga, Jan Nosal Piotr Piecha oraz Michał Piecha. Pokazy na dziedzińcu synagogi Poppera 28 czerwca o godz. 12 i 29 czerwca o godz. 11.

Beit Warszawa i Muzeum Galicja zapraszają na "Melodię ciszy", multimedialne przedstawienie wpisujące się w koncepcje izraelskiej awangardy teatralnej. Wieńczy ono projekt "Midrash Theatre", łączący twórcze studiowanie tradycyjnych tekstów żydowskich i ich sceniczne interpretacje. Spektakl "Melodia ciszy" powstał w oparciu o historię "Akedat Icchak" (Ofiara Izaaka) i klasyczny midrasz z nią związany. Spektakl to wspólna praca rabin Tanji Segal z Beit Warszawa, krakowskich artystów i członków społeczności żydowskiej w Krakowie. Pokazy w Muzeum Galicja (ul. Dajwór 18): 3 lipca, godz. 18.30 i 20.30, 4 lipca, godz. 18

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji