Artykuły

Lublin. Festiwal Sztukmistrzów od dziś

Do tego festiwalu musiało dojść! Już kiedyś nad Bramą Grodzką spacerował lalkowy Jasza Mazur, czyli sztukmistrz z Lublina ze słynnej książki noblisty Isaaka Bashevisa Singera. Teraz nad placem Po Farze, spoglądając z góry na miasto wprowadzone Singerową prozą do światowej literatury, będzie paradował żywy bohater powieści.

"Powrót Sztukmistrza" będzie głównym akcentem nowego, rozpoczynającego się dziś Festiwalu Sztukmistrzów. W kulminacyjnym momencie Jasza Mazur, w którego wcieli się artysta cyrkowy, połączy fikcję literacką z rzeczywistością.

Organizatorami festiwalu są studenci z Ośrodka Animacji Kultury CK, ci sami, którzy koordynowali niedawną Noc Kultury. Obiecują, że na trzy dni Lublin stanie się areną prawdziwej sztuki cyrkowej.

Miasto ożyje za sprawą artystów, dla których ulica jest naturalnym środowiskiem działania. Wieczorami w namiocie cyrkowym rozstawionym na błoniach pod Zamkiem odbywać się będą spektakle, natomiast w dzień zaplanowaliśmy warsztaty z popularnych dyscyplin kuglarskich, akrobatycznych, klaunady skierowane zarówno do profesjonalistów, jak i absolutnych amatorów.

- Linę do spaceru Jaszy Mazura chcieliśmy rozwiesić pomiędzy kamienicami okalającymi plac Po Farze, ale fachowiec spojrzał na stan murów i stwierdził: "Nie wytrzymają!" - opowiada jeden z animatorów przedsięwzięcia, Rafał KoZa Koziński. - Dlatego lina rozpięta będzie pomiędzy specjalnymi masztami postawionymi na placu, ale i tak wrażenie będzie niemiłosierne - cieszy się KoZa.

Obok Ośrodka Animacji Kultury organizatorami festiwalu są jeszcze Stowarzyszenie Sztuczne oraz Polskie Stowarzyszenie Animatorów i Pedagogów Klanza. Wszyscy zgodnym chórem stwierdzają: - Widzowie zjednoczą się we wspólnym przeżywaniu mrożących krew w żyłach pokazów zręczności i sprawności. Cały Lublin wybuchnie jednoczesnym śmiechem.

Z ust animatorów padła ważna myśl: - Obserwując renesans sztuki kuglarskiej mamy nadzieję, że Lublin stanie się światowym centrum "linochodów", jak nazywa się osoby chodzące po linie. W ten oto sposób literacki mit stałby się faktem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji