Artykuły

Warszawa. Patron Gustaw Holoubek

Sukces Inicjatywy "Rz". Warszawscy radni przegłosowali wczoraj uchwalę nadającą Teatrowi Dramatycznemu imię Gustawa Holoubka. Decyzja była jednomyślna.

Magdalena Zawadzka, wdowa po Gustawie Holoubku, ze wzruszeniem przyjęła wczorajszą uchwałę Rady Warszawy. Przypomniała, że za czasów dyrekcji jej męża Dramatyczny był sceną liczącą się w Polsce i wysoko cenioną w Europie. Dodała też, że decyzja Rady jest dla niej wspaniałym prezentem imieninowym.

O zasługach Gustawa Holoubka dla teatru mówił Marek Kraszewski, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy, a radni podkreślali fakt tworzenia przez artystę teatru obywatelskiego.

Na tę ostatnią sprawę zwrócił także uwagę obecny szef Dramatycznego Paweł Miśkiewicz. Wcześniej wraz z częścią zespołu postulował, by imię Holoubka nosiła Duża Scena teatru. Teraz, dzieląc się wspomnieniami, przyznał, że w osobie Gustawa Holoubka Dramatyczny zyskuje znakomitego patrona duchowego. Zauważył też, że takie inscenizacje, jak "Pieszo" Jarockiego czy "Kubuś Fatalista i jego pan" Zatorskiego oglądane kiedyś w Dramatycznym spowodowały jego zainteresowanie teatrem.

- Gustaw Holoubek tworzył teatr artystyczny i obywatelski. Za jego kadencji sztuka służyła diagnozowaniu rzeczywistości. Aktorzy dawali nadzieję i otuchę. To tradycja, którą chcemy utrzymać - przyznał Paweł Miśkiewicz.

Przypomnijmy, że "Rz" wystąpiła z inicjatywą nadania Dramatycznemu imienia Gustawa Holoubka 12 marca, w dniu pogrzebu artysty. Nasz pomysł poparli ludzie kultury, wśród nich Andrzej Łapicki, Zbigniew Zapasiewicz, Jerzy Jarocki, Piotr Fronczewski, Władysław Kowalski, Barbara Krafftówna, politycy, a także nasi czytelnicy i internauci.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji