Artykuły

Łódź. Richard Demarco honorowym obywatelem

Do Rady Miejskiej w Łodzi wpłynął wniosek o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łodzi szkockiemu artyście i animatorowi kultury, Richardowi Demarco (na zdjęciu).

Wnioskodawca, radny Edward Chudzik przypomniał, że Richard Demarco po raz pierwszy gościł w Łodzi 40 lat temu i od tego czasu odwiedził miasto ok. 50 razy. "Richard Demarco dostrzegł w Łodzi wielki potencjał twórczy, wielki potencjał artystyczny i od tamtego momentu był wielkim ambasadorem naszego miasta w Europie Zachodniej. Przez 40 lat wypromował w Europie Zachodniej wielu polskich i łódzkich artystów" - podkreślił w uzasadnieniu wniosku Chudzik.

Przypomniał, że Łódź zawdzięcza Demarco promocję Muzeum Sztuki i łódzkiej Szkoły Filmowej na świecie. Dzięki niemu w latach 1972-86 osiemdziesięciu polskich artystów prezentowanych przez łódzkie Muzeum Sztuki znalazło się na Międzynarodowym Festiwalu w Edynburgu.

Richard Demarco uważa, że to właśnie w Łodzi zaczęła się sztuka współczesna. - Kiedy myślimy o historii Europy, to Łódź znajduje się w bardzo ważnym miejscu. Przed powstaniem muzeum sztuki współczesnej w Nowym Jorku, tutaj było jedyne prawdziwe muzeum sztuki współczesnej. Macie tutaj skarb narodowy o międzynarodowej randze. Mam wielką przyjemność i zaszczyt współpracować z Muzeum Sztuki nad wystawami polskich artystów w Wielkiej Brytanii - powiedział w środę na konferencji prasowej w Łodzi Demarco.

Obecnie Richard Demarco jest m.in. członkiem Komitetu Honorowego wspierającego starania Łodzi o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 roku. W jego ocenie Łódź mogłaby zostać podobną stolicą kultury jak Edynburg. "Moje zadanie to uczyć ludzi, jak kochać Łódź - powiedział artysta, który przyjechał do Łodzi na otwarcie nowej filii Muzeum Sztuki, która w czwartek oddana zostanie do użytku.

Richard Demarco urodził się w 1930 roku w Portobello niedaleko Edynburga. Jest cenionym malarzem akwarelistą, rysownikiem i grafikiem oraz jednym z najbardziej znanych miłośników sztuki współczesnej. W 1963 roku założył Traverse Theatre, który trzy lata później przekształcił w Richard Demarco Gallery. Przez wiele lat instytucja ta inicjowała i promowała międzykulturowy dialog pomiędzy artystami z różnych części Europy.

Podjął się m.in. zadania propagowania sztuki niezależnie od podziałów politycznych i granic. Wyrazem tego była inicjatywa przedstawienia twórczości artystów z krajów tzw. bloku socjalistycznego w kontekście sztuki Europy Zachodniej. Cykl rozpoczęły prezentacje artystów z Niemiec Zachodnich, po których nastąpiły wystawy sztuki współczesnej Rumunii (w 1971 r.), sztuki polskiej (1972 r.), Jugosławii (1973 r.), sztuki austriackiej i francuskiej (1973 r.). Zorganizował ponad 1500 wystaw i ponad 900 realizacji teatralnych. Uczestniczył w 55 edycjach Międzynarodowego Festiwalu Edynburskiego, wzbogacając jego program o wykłady, wystawy i spektakle teatralne.

Demarco w latach 1968-89 współpracował z wieloma polskim artystami, m.in. Tadeuszem Kantorem i Magdaleną Abakanowicz. Wprowadził Teatr Cricot 2 i twórczość Kantora do krajów anglojęzycznych. W 1990 r. Richard Demarco Gallery przekształcono w Demarco European Art Foundation. Za swoją działalność Demarco odznaczony został w 1976 r. polskim Złotym Orderem Zasługi za upowszechnianie kultury polskiej, a w ubiegłym roku medalem Gloria Artis.

Obok Demarco szansę otrzymania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łodzi mają w tym roku także aktor Jan Machulski, pisarz Andrzej Sapkowski oraz himalaista Piotr Pustelnik. Wręczenie wyróżnień planowane jest na listopad.

Do tej pory tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi otrzymało 13 osób. Pierwszy nadano w 1919 roku Józefowi Piłsudskiemu. Ostatni honorowy tytuł otrzymał w 2003 roku papież Jan Paweł II. Honorowymi obywatelami Łodzi zostali także m.in. metropolita łódzki abp Władysław Ziółek, Andrzej Wajda, Roman Polański, Jan Karski, Karl Dedecius, Kazimierz Dejmek i Marek Edelman.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji