Artykuły

Kraków. Ruszy budowa Muzeum Tadeusza Kantora

Wreszcie może ruszyć budowa nowej siedziby Cricoteki - Muzeum Tadeusza Kantora w Podgórzu - oraz rozbudowa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przy Rynku Głównym. Zabytkowym srebrnym piórem podpisali we wtorek prezydent Krakowa i marszałek małopolski wstępne porozumienie dotyczące inwestycji.

Były gratulacje i kosztowanie cudzych tortów. Jacek Majchrowski jadł kawałek wycięty z ciasta Cricoteki, a Marek Nawara kosztował tortu Muzeum Historycznego. Radości z podpisania wstępnego porozumienia kończącego negocjacje dotyczące obu nieruchomości nie ukrywał senator Janusz Sepioł, pomysłodawca budowy Muzeum Kantora w Podgórzu. - To się już powinno dawno budować. Kantor byłby zadowolony, bo projekt jest wybitny. Pierwszy raz wynik polskiego konkursu zaistniał w zagranicznych pismach architektonicznych. Będzie to pierwsza instytucja przeniesiona na drugą stronę Wisły, do Podgórza - mówi Sepioł.

Dlaczego Kraków czekał prawie 10 lat na budowę nowej siedziby Cricoteki? Najpierw szukano odpowiedniego miejsca, a potem, gdy je znaleziono - właśnie przy ul. Nadwiślańskiej - marszałek małopolski, który utrzymuje Cricotekę, nie mógł się dogadać w sprawie skrawka tej działki należącego do miasta z prezydentem Krakowa. Porozumieli się dopiero wczoraj. Za siedem arów nad Wisłą województwo małopolskie odda 20 procent pałacu pod Krzysztofory miastu. Ale to nie wszystko. Pałac przy Rynku ma swoją cenę, więc miasto dołoży jeszcze udziały w kamienicy przy ul. św. Anny, działki przy ul. Łobzowskiej i Golikówka, a przede wszystkim pracownię Tadeusza Kantora przy ul. Siennej, gdzie teraz jest małe muzeum artysty.

Trwa szacowanie wartości nieruchomości, więc na akt notarialny trzeba będzie poczekać co najmniej do wakacji, ale podpisane wczoraj porozumienie pozwala wreszcie uruchomić środki finansowe i ruszyć z budowami dwóch ważnych dla kultury Krakowa instytucji. Muzeum Kantora - przęsło mostu przerzucone nad dawną elektrownią - ma zagwarantowane pieniądze unijne: ponad 30 mln zł. Dwa krakowskie biura architektoniczne - nsMoon Studio Piotra Nawary i Agnieszki Szultk oraz Wizja Stanisława Deńki - kończą prace nad koncepcją i zaczynają projekt budowlany. Jest szansa, że już w 2011 roku zdewastowane Podgórze dostanie pięknie zrewitalizowany obiekt i nowatorskie centrum kultury. Centrum miasta też się wzbogaci o rozbudowane i zmodernizowane Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - najważniejszą instytucję z finansowanych przez miasto. Wreszcie dyrekcja tej placówki będzie mogła zacząć wydawać obiecane jej przez władze miasta i Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa pieniądze. Za 30 mln zł przestarzałe, ciasne muzeum zyska nowe przestrzenie, stworzy nowoczesne wystawy już nie na 300, ale 1500 metrach kwadratowych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji