Artykuły

Warszawa. "Operetka" z Płocka w Polskim

14 kwietnia (poniedziałek) o godz. 19.00 Teatr Polski zaprasza na "Operetkę" Witolda Gombrowicza w wykonaniu Teatru im. Szaniawskiego w Płocku.

W "Operetce" Gombrowicz próbuje dokonać syntezy wydarzeń tragicznego, chwilami absurdalnego XX stulecia. Forma klasycznej tragedii zdaniem pisarza już nie wystarcza. Pomysł Gombrowicza polega zastąpieniu tragizmu - groteską, która pozwala łączyć rzeczy przerażające ze śmiesznymi i wzniosłe z trywialnymi.

Jest prawdziwsza, bardziej podobna do życia. Wielką Metaforą, którą wynalazł Gombrowicz jest bal kostiumowy. Poprzez opowieść o strojach opowiada o przemianach dwudziestowiecznej Europy, o klęsce mieszczaństwa i arystokracji, o triumfie rewolucji i umundurowanych totalitaryzmów. Ludzie przestają być sobą, panują nad nimi kostiumy, rytuały, mundury. Nadzieją jest młodość, która buntuje się przeciw formom i mundurom - stąd w finale słyszymy słowa śpiewane jak magiczne zaklęcia: Młodości wiecznie naga, nagości wiecznie młoda.

Jest w nich nie tylko radość.

Trwająca w ostatnich miesiącach dyskusja na temat programów szkolnych uczyniła nazwisko i twórczość Gombrowicza nieomal sprawą narodową. Nie narzucamy nikomu takiej czy innej opinii - zachęcamy, by każdy wyrobił sobie własną. I dlatego zapraszamy na spektakl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji