Artykuły

Gorzów Wlkp. Elegia na Dzień Teatru

27 marca o godz. 19.00 z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, zapraszamy na wieczór poświęcony naszemu zmarłemu przyjacielowi, aktorowi Alikowi Maciejewskiemu [na zdjęciu]. Zaprezentowany zostanie film opowiadający o Aliku pt. "Czerwiak" autorstwa Moniki Kowalskiej i Zbigniewa Sejwy. Przedstawia on długoletnie zmagania Aleksandra Maciejewskiego o uzyskanie polskiego obywatelstwa.

Nasz wieczór zatytułowaliśmy nieprzypadkowo "Elegia na odejście", ponieważ chcemy opowiedzieć o jednym artyście za pomocą utworów innego artysty - będziemy wspominać Alika za pomocą wierszy Zbigniewa Herberta. Widoczne w wierszach Herberta ciągłe rozdarcie między tym, co ludzkie, kruche i cielesne, a tym, co duchowe i wieczne, stawia nam trudne pytania o rolę i los artysty.

W ten sposób zainaugurujemy również obchody Roku Herbertowskiego. Pragniemy przypomnieć wszystkim, że właśnie w Teatrze im. J. Osterwy, w latach 60., za dyrekcji Ireny i Tadeusza Byrskich, Zbigniew Herbert pracował jako kierownik literacki. Na koniec roku, w ramach podsuwania Roku Herberta, Teatr planuje wystawienie sztuki o życiu i twórczości tego artysty, związanego również z Gorzowem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji