Artykuły

Milczenie w rajskim ogrodzie

"Eden" w reż. Leszka Bzdyla z Teatru Dada von Bzdülöw w Gdańsku na XVI Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych Klamra w Toruniu. Pisze Grzegorz Giedrys w Gazecie Wyborczej - Toruń.

Dada von Bzdülöw pokazał na Klamrze widowisko "Eden". Spektakl zaintrygował widownię toruńskiego festiwalu.

Trójmiejski zespół, który często gości na przeglądzie w Od Nowie, przyznaje, że wyrasta z tradycji sceny dramatycznej, a nie teatru tańca. Ich przedstawienia opowiadają historie nie za pomocą słów, ale ruchu i gestów. Jaką więc wizję raju snuje przed nami Dada w "Edenie"? W rajskich ogrodach - w krainie osiągalnej dopiero po śmierci - wszyscy są szczęśliwi, doskonale obojętni na sprawy ziemskie, pozbawieni ludzkich pragnień. W zaświatach czas nie biegnie w niepowrotnej linii, zatacza się w ucieczkach i powrotach. Jest tu czułość, ale nie erotyka; jest gwałtowność, ale nie agresja; jest sugestywność, ale subtelna; jest melancholia, ale nie smutek.

O ile prezentowane dotychczas na Klamrze przedstawienia Wierszalina i K3 były oszczędne pod względem scenograficznym, Dada zaproponował widzom spektakl absolutnie minimalistyczny. Nie ma w nim dekoracji. Na pustej scenie zespół Leszka Bzdyla pokazał przemyślane i dopracowane w każdym szczególe układy choreograficzne, które od artystów wymagały wręcz akrobatycznej sprawności. Rytm tego przedstawienia wyznacza ścieżka dźwiękowa autorstwa Grzegorza Welizarowicza ze znanej formacji Mordy i kompozytora Rafała Dętkosia, którzy przygotowali żywiołowe spotkanie muzyki gitarowej z transowym ambientem, zmieniającym się w ciężki industrial.

"Eden" to spektakl wymagający - nie pada w nim ani jedno słowo. Widz przyzwyczajony do tradycyjnej literatury dramatycznej może wpaść w interpretacyjny popłoch. Ale czy przypadkiem to, że doszukujemy się sensu we wszystkim, nie jest wielkim przyzwyczajeniem naszego umysłu do logicznych formuł? Zaręczam, że "Eden" jest dla publiki poważnym wyzwaniem intelektualnym i estetycznym.

Klamra w środę

Od Nowa (ul. Gagarina 37A): Lubelski Teatr Tańca "48/4" (choreografia: Ryszard Kalinowski) - godz. 19; koncert zespołu Kobiety - godz. 20. Bilety: 20 zł. Więcej informacji o festiwalu: www.klamra.umk.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji