Artykuły

Lublin. Zapasiewicz przyjeżdża z Panem Cogito

We wtorek w Centrum Kultury kolejna odsłona Sceny Otwartej Konfrontacji: poetycki, oparty na wierszach Zbigniewa Herberta [na zdjęciu] spektakl "Powrót Pana Cogito" w reżyserii Zbigniewa Zapasiewicza i w jego - oraz Olgi Sawickiej - wykonaniu. Po spektakl - dyskusja z cyklu "Jak żyć".

Spektakl miał premierę w 1990 roku w Teatrze Stu i od tego czasu grany jest w wielu miejscach potwierdzając swą uniwersalność i ponadczasowość, jak i - uniwersalność i ponadczasowość wierszy Zbigniewa Herberta. Zbigniew Zapasiewicz, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, od lat wierny Herbertowi, tak mówi o spektaklu: "Herbert prawie nigdy nie udziela jednoznacznych odpowiedzi, nie wyznacza nieomylnych dróg ludzkiego postępowania, nie ogłasza bezapelacyjnych rozwiązań, nie wskazuje jedynego słusznego kierunku. Za to zadaje pytania. Mówi, że sumienie każdego z nas jest jedynym drogowskazem postępowania. Wątpi w możliwość osiągnięcia celu, ale wie, że obowiązkiem każdego z nas jest IŚĆ. Życzyłbym sobie, aby mój Pan Cogito inspirował Państwa do refleksji nad sensem Herbertowskich pytań i, co równie istotne, uświadamiał nam, że ten krąg świata, w jakim dane nam żyć, nie powstał z niczego, że nasze korzenie są głęboko wrośnięte w świat europejskiej kultury."

Spektakl "Powrót Pana Cogito" (z muzyką Stanisława Radwanana i Mariana Szałkowskiego oraz z udziałem Katarzyny Nowakowskiej przy fortepianie) zobaczymy - i usłyszymy - dziś o godz. 18.30 w Sali Nowej Centrum Kultury przy ul .Peowiaków 12.

Po spektaklu, około godz. 20, w Sali Czarnej CK rozpocznie się dyskusja z cyklu "Jak żyć" z udziałem Zbigniewa Zapasiewicza, Piotra Kłoczowskiego, o. Tomasza Dostatniego i Janusza Opryńskiego.

Obok Zbigniewa Zapasiewicza, gościem specjalnym dyskusji będzie więc Piotr Kłoczowski, edytor, eseista, kurator wielu wystaw (w tym Jana Lebensteina pokazywanej w Muzeum Lubelskim), w latach 2002-2005 doradca Ministra Kultury Waldemara Dąbrowskiego, kurator Instytutu Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską, w latach 1998-2006 kurator archiwów Zbigniewa Herberta.

Zbigniew Zapasiewicz powraca do Lublina z poezją Herberta nieprzypadkowo, rok 2008 jest poświęcony twórcy (mija 10 lat od jego śmierci).

Równocześnie w Centrum Kultury lubelskie Wydawnictwo Gaudium zaprezentuje publikacje poświęcone temu wybitnemu poecie, w tym książki "Apostoł w podróży służbowej. Prywatna historia sztuki Zbigniewa Herberta" z fragmentami niepublikowanych esejów i notatek, poświęconych poszczególnym malarzom, których dzieła zachwyciły poetę. Gaudium zaprezentuje też serię "Biblioteka Pana Cogito".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji