Artykuły

Warszawa. Lirykożercy zabiorą widzów w świat Herberta

Autor "Trenu Fortynbrasa" pisał, że "Tej garstce która nas słucha należy się piękno/ ale także prawda/ to znaczy - groza". 18 lutego w Teatrze Narodowym w Warszawie zainaugurowany zostanie Rok Zbigniewa Herberta.

Część nieoficjalną wieczoru uświetnią recytacje wierszy autora "Pana Cogito" w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza. Zostaną też ogłoszone wyniki i wręczone nagrody zwycięzcom konkursu na logo imprezy. Oceny ponad 250 prac, które wpłynęły w listopadzie i grudniu ub.r., dokonało jury pod przewodnictwem prof. Macieja Buszewicza z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Honorowymi gośćmi wieczoru będzie rodzina poety - wdowa Katarzyna Herbert i siostra Halina Herbert-Żebrowska.

O godz. 20 początek części drugiej, otwartej dla publiczności. W salach i korytarzach Teatru Narodowego rozpocznie się program "Lirykożercy. Herbert".

Poezja ukazana zostanie w nowy sposób - w formie multimedialnego widowiska artystycznego, gdzie obrazy dopełni muzyka. Uczestnicy imprezy będą mogli pobrać wiersze Zbigniewa Herberta w formacie MP3 na komórkę, obejrzeć nieznane szerzej rysunki poety, dowiedzieć się więcej o nim samym i jego twórczości od ekspertów, a nawet układać własne wiersze ze "strzępków" oryginalnej poezji.

"Lirykożercy" angażują odbiorcę, zabierają go w interaktywną podróż po życiu i twórczości Herberta. Podejmują też temat wykluczenia poezji ze współczesnego życia. Jako jedno z pierwszych wydarzeń Roku Herbertowskiego projekt ten ma zdecydowanie różnić się od pozostałych wydarzeń - akademii, recytacji, konferencji i paneli. Scenarzystką i reżyserką "Lirykożerców" jest Monika Grochowska.

Rok Herberta uchwalił Sejm w dziesiątą rocznicę śmierci poety. Przedsięwzięcia upamiętniające postać Księcia Poetów będą miały charakter zarówno ogólnopolski, jak i lokalny. O wszystkich poinformuje portal internetowy www.herbert2008.pl, który zostanie uruchomiony w dniu inauguracji. Mottem Roku jest cytat "We mnie jest płomień, który myśli" z wiersza "Napis".

Na zdjęciu: Zbigniew Herbert.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji