Artykuły

Ruch intelektualny

Podczas trójmiejskiego superweekendu, bo takim mianem trzeba chyba określić najbliższe trzy dni teatralnych i tanecznych wydarzeń, nie powinniśmy zapomnieć o piątkowej premierze Teatru Okazjonalnego. Spektakl Alchemik halucynacji to osobista interpretacja tomu poezji Zbigniewa Herberta pt. Pan Cogito. Jedna z najstarszych sztuk, istniejąca także wśród innych istot żywych, czyli taniec, inspirowana jest tu myślą na wskroś intelektualną, głęboko osadzoną w kulturze europejskiej i problemach współczesnej moralności.

Pomysł, by stworzyć spektakl taneczny inspirowany poezją Zbigniewa Herberta, powstał z potrzeby szukania odpowiedzi na pytania o sens życia, formę i znaczenie twórczości.

Tytuł widowiska nawiązuje do fragmentu wiersza Pan Cogito o magii: „Zziajani alchemicy halucynacji/produkują /nowe dreszcze /nowe kolory/ nowe jęki”. Spektakl składa się z poszczególnych sekwencji. Punktem wyjścia w budowaniu każdej z nich stało się wybrane siedem wierszy z tomu Herberta. Pracując i nad strukturą przedstawienia, Joanna Czajkowska i Jacek Krawczyk starali się zachować kształt drogi poznawczej, przez jaką prowadzi czytelnika Pan Cogito. Od przyjrzenia się samemu sobie, analizy własnego fizycznego i duchowego „ja”, poprzez próbę osiągnięcia stanu doskonałego uspokojenia, wyalienowania, po umiejscowienie człowieka w otaczającej go rzeczywistości, w świecie „globalnej wioski” i kultury masowej, gdzie trwa nieustająca pogoń za nowością i sensacją, aż po końcowe przesłanie. — To, co dla nas jest najważniejsze, to głębokie przekonanie o tym, że zarówno w poezji jak i w i teatrze tańca, możliwe jest opisanie wewnętrznego świata istoty ludzkiej, jej skomplikowanych refleksji i spostrzeżeń w sposób jasny i czytelny, ale również metaforyczny — deklarują twórcy.


Teatr Okazjonalny Alchemik halucynacji (widowisko taneczne inspirowane tomem poezji Z. Herberta pt. Pan Cogito). Koncept choreografia i wykonanie: Joanna Czajkowska; Jacek Krawczyk. Muzyka: Rafał Dętkoś, scenografia: Jacek Krawczyk. Kostiumy: Jola Stoma, Mirek Trymbulak, Metaloplastyka: Edyta Smorawska, Marcin Tomaszewski. Sopocka scena Off de BICZ, piątek, g. 19, bilety 15 i 20 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji