Artykuły

TVP. "Willa Szczęścia" na Scenie Faktu Teatru TV

Najnowszą produkcję Sceny Faktu Teatru TV "Willę Szczęścia" będziemy mogli obejrzeć w marcu.

Spektakl opowiada o jednym z bardzo znaczących i niemal nieznanych epizodów n wojny światowej. Rotmistrz Narcyz Łopianowski (Marcin Perchuć ), bohater i narrator telewizyjnego przedstawienia, jako jeden z nielicznych żołnierzy ocalał z tragedii katyńskiej. Z obozu Kozielsk II został niespodziewanie wywieziony do Moskwy, do więzienia NKWD na Łubiance, a następnie do willi Małachówka, tytułowej Willi Szczęścia. Tam próbowano namówić go do zorganizowania polskiego wojska na terenie ZSRR, niezależnego od władz w Londynie. Wszystko to działo się wbrew zapisom paktu Ribbentrop-Mołotow i, dodatkowo, kilka miesięcy przed wybuchem wojny niemiecko-rosyjskiej.

Człowiek z zasadami

- Trafiła mi się fantastyczna rola. Rotmistrz Łopianowski to facet wplątany w niesamowitą historię. On i jego koledzy, zabrani z obozu w Kozielsku, nie wiedzą, że wydarzył się Katyń. Berling, Beria i kilka innych osób starają się ich przekonać, żeby tworzyć w ZSRR, i to jeszcze przed wypowiedzeniem przez Hitlera wojny Stalinowi, wojsko polskie. Bez żadnego porozumienia z rządem w Londynie - mówi Marcin Perchuć.

- Mój bohater to prawy i niezłomny człowiek, który musiał się przeciwstawić władzom bolszewickim. A to było bardzo trudne. To szczególna osoba. Prawdziwy, przedwojenny oficer. Dzisiaj już prawie nie spotyka się ludzi, dla których Bóg, Honor i Ojczyzna to motto życia. Mój bohater w imię tej idei woli być rozstrzelany, niż zmienić swoje poglądy.

Magnes historii

- Pomysł reaktywowania, po wielu latach przerwy, Sceny Faktu pokazał, że była to trafna decyzja.

Widzowie chcą oglądać spektakle, których te-" matem są tzw. białe plamy naszej historii. Pokazały to choćby takie produkcje jak "Inka 1946" czy "Afera mięsna", które przyciągnęły przed ekrany miliony ludzi - podkreśla Ewa Marrodan z TVP i dodaje: - Scena Faktu prezentuje dramaty dokumentalne, których tematem są prawdziwe wydarzenia i interesujące biografie. Co ważne, w spektaklach bardzo chętnie biorą udział najlepsi polscy aktorzy.

- Mam świadomość, że odtwarzam autentyczną, a nie - tak jak w serialu lub filmie fabularnym - wymyśloną postać. Jednak co najważniejsze, wierność faktom nie może przesłonić artystycznego aspektu teatralnego widowiska - mówi Krzysztof Dracz, który w "Willi Szczęścia" gra szefa NKWD, Ławrentija Berię. Oprócz Marcina Perchucia i Krzysztofa Dracza w spektaklu zobaczymy również Szymona Bobrowskiego, Magdalenę Różczkę, Marcina Bosaka, Jana Jankowskiego, Marka Włodarczyka i Marka Barbasiewicza.

Teatr Faktu pojawił się w Teatrze Telewizji na początku lat 60. W latach 90., niestety, zniknął z anteny. Powrócił na wizję jako Scena Faktu. Pierwszy premierowy spektakl - "Śmierć rotmistrza Pileckiego" - pokazany 15 maja 2006 r. w TVP obejrzało blisko milion sześćset tysięcy widzów. Prawie dwa miliony osób obejrzało wyemitowaną trzy miesiące temu "Aferę mięsną".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji