Artykuły

Łomża. 15-lecie Czarnego Teatru Sivina II

Spektakl "Orkiestra" przedstawił widzom Czarny Teatr Sivina II, działający przy Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych w Łomży. Zespół wykorzystujący unikalną formę sceniczną obchodzi jubileusz 15-lecia istnienia. Na zdjęciu: scena ze spektaklu "Magiczny koncert".

Czarny teatr w Łomży założył Tomasz Brzeziński, aktor, reżyser i choreograf z kilkudziesięcioletnim stażem artystycznym. Technika teatru, w którym aktorzy ubrani na czarno, niewidoczni praktycznie dla publiczności kreują obrazy jasnymi przedmiotami, nawiązuje do tradycji artystycznych Dalekiego Wschodu. Twórcą współczesnego czarnego teatru jest Bułgar Ivan Sivinow. Od jego nazwiska pochodzi nazwa łomżyńskiej placówki.

Zespół stworzony przez Brzezińskiego jest nie tylko instytucją kulturalną, ale także ośrodkiem wychowawczyni uzdolnionej artystycznie młodzieży. - Uczę młodzież wrażliwości na dobro, lecz także na ludzkie nieszczęście - mówi. - Mam nadzieję, że dzięki temu różnią się od rówieśników, są szlachetniejsi.

Przez piętnaście lat podstawy sztuki aktorskiej w czarnym teatrze poznało dotąd stu uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

- W Sivinie jestem od dwóch lat, zachęciła mnie koleżanka - opowiada Beata Karwowska, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży. - Udział w próbach i przedstawieniach wymaga wiele czasu. Różnią nas charaktery. W końcu opadają emocje i każdy gra wyznaczoną rolę.

Sivina II zmienia się. Brzeziński poszukuje nowych form wyrazu artystycznego. Podczas jubileuszowego spektaklu widzowie obejrzeli fragmenty nowych przedstawień "Cyrk" i pantomimę "Na tratwie Meduzy".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji