Artykuły

Kraków. "Kochane zwierzątka" na Rok Herberta

Pisał o podróżach, doskwierającej mu biedzie, a nawet o tym, że nie stać go na spodnie. Zbigniew Herbert znany jest jako wielki, natchniony poeta i moralista. Mniej kojarzy nam się z rubasznym poczuciem humoru, a w ogóle prawie nic nie wiemy o tym, co sądził o życiu codziennym i otaczającej go rzeczywistości.

A o tym właśnie opowiada spektakl "Kochane zwierzątka", którego scenariusz powstał na podstawie listów Zbigniewa Herberta do Magdaleny i Zbigniewa Czajkowskich, przyjaciół przebywających na emigracji w Londynie. Grany jest on od dzisiaj na scenie PWST przy ul. Straszewskiego.

Przedstawienie przygotował i opracował scenicznie Tadeusz Malak [na zdjęciu], który wystąpi także w roli poety. Razem z nim zagrają Jacek Romanowski i Dorota Segda.

- Zawsze chciałem przenieść na scenę korespondencję poety - mówi Tadeusz Malak. - Inne rzecz już robiłem. Rok temu np. wystąpiłem w spektaklu na podstawie twórczości Herberta "Przyjaciele odchodzą".

"Kochane zwierzątka" to spektakl niezwykły. Opowiada o przyjaźni idealnej i pięknej, która trwała ponad 40 lat

- W przedstawieniu czytamy listy, ale nie tylko - podkreśla Dorota Segda, która wcieliła się w rolę Magdaleny Czajkowskiej. - Spektakl oparty jest również na wspomnieniach oraz mniej znanych wierszach poety.

O czym opowiada widowisko? Poeta, korespondując z przyjaciółmi, pisał o wielu rzeczach: o doskwierającej mu biedzie, o tym, że nie stać go nawet na spodnie, ale także o swoich podróżach, m.in. o pobycie na festiwalu teatralnym w Berlinie.

Skąd tytuł "Kochane zwierzątka"? Ze spektaklu dowiemy się, że Czajkowscy mieli rasowego psa wilczura, którego - aby woda sodowa nie uderzyła mu do głowy - nazwali Burkiem. Do psa, gdy się zdenerwował, należało mówić, wtedy pozwalał trzymać się za łapę. Poeta uważał, że wszyscy ludzie powinni, dla lepszego samopoczucia, trzymać się za łapy, tak jak pan swojego pupila. A od czasu opowieści o zachowaniu Burka niektóre listy do Czajkowskich zaczynał od zwrotu "Kochane zwierzątka ".

W dzisiejszej premierze, która nieoficjalnie otwiera Rok Herberta, weźmie udział m.in. Magdalena Czajkowska, adresatka listów Zbigniewa Herberta. Przedstawienie będzie pokazane także w Barcelonie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji