Artykuły

Paryż. Tydzień kultury polskiej

Wiele znaczących polskich wydarzeń kulturalnych będzie miało miejsce w nadchodzącym tygodniu w Paryżu. Wszystkie zorganizowano w ramach Sezonu Polskiego Nova Polska, czyli wszechstronnej prezentacji polskich osiągnięć kulturalnych i naukowych, która trwa w tym roku we Francji.

"W poniedziałek [4 października] w ogrodach Tuileries nieopodal Luwru otwarta zostanie wystawa Igora Mitoraja - rzeźbiarza, który zbiera różne opinie krytyków, ale niezmiennie cieszy się powodzeniem u publiczności. Ekspozycję ma obejrzeć prezydent Aleksander Kwaśniewski, który w poniedziałek składa w Paryżu jednodniową wizytę.

Prezydent zobaczy także wystawę obrazów Warszawy pędzla Canaletta (1722-1780) w salach Luwru. 18 dzieł malarza udostępnił Zamek Królewski w Warszawie. Oficjalne otwarcie zaplanowano na środę, podobnie jak wernisaż wystawy romantycznego malarza Piotra Michałowskiego (1800-1855) w Muzeum Eugene Delacroix.

Obu wystawom towarzyszą przez niemal cały październik liczne wydarzenia kulturalne mające na celu przybliżenie publiczności polskiej sztuki: spotkania literackie, przegląd blisko czterdziestu filmów o polskiej sztuce, debaty, konferencje oraz spektakle dla dzieci. Całość nosi nazwę Polska tożsamość, dziedzictwo narodowe i twórczość.

We wtorek odbędzie się otwarcie najważniejszej imprezy filmowej Novej Polski - Panoramy Młodego Kina Polskiego. Pokazanych zostanie 10 filmów z ostatnich lat, głównie artystów młodego pokolenia. Na galę inauguracyjną zaplanowano film Warszawa Dariusza Gajewskiego. Poza tym w programie m.in. Przemiany łukasza Barczyka, Edi Piotra Trzaskalskiego, Cześć Tereska Roberta Glińskiego [na zdjęciu] i Pogoda na jutro Jerzego Stuhra. Pokazom będą towarzyszyły spotkania z niektórymi twórcami.

Dzień później ruszy przegląd filmów dokumentalnych Spojrzenia na współczesną Polskę. Pokazane będą m.in. Pani z Ukrainy Piotra Łozińskiego, Co dalej z tobą, Karolinko? Karoliny Bendery i Imieniny Marcina Koszałki.

Także w środę na Polach Elizejskich rozpocznie się ekspozycja zdjęć wykonanych z pięciu punktów ulicy Marszałkowskiej w Warszawie. Staną w miejscach, które wybrano poprzez nałożenie map obu traktów. Projektowi Doroty Grobelnej i Pawła Grobelnego towarzyszą kartki pocztowe dystrybuowane w instytucjach sztuki i punktach informacyjnych Paryża.

Z kolei Biblioteka Polska w Paryżu zaprasza 7-9 października na konferencję 2004 Dziedzictwo kulturowe Rzeczpospolitej Obojga Narodów i jego znaczenie we współczesnej Europie. Okazją są uroczystości związane z otwarciem Biblioteki po kilkuletnim remoncie. Konferencja ma przedstawić tradycje dawnej Rzeczypospolitej jako punkt odniesienia dla obecnej współpracy Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Za całość odpowiada prof. Jerzy Kłoczowski z Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie. Przewidziano udział wybitnych historyków z krajów regionu, w tym z Polski m.in. Bronisława Geremka, Henryka Samsonowicza i Tomasza Schramma.

W trzynastej dzielnicy Paryża zorganizowano natomiast szereg wystaw, debat i wieczorków poetyckich poświęconych Cyprianowi Kamilowi Norwidowi. Podczas jednego z wieczorów wiersze poety czytać będzie Anna Nehrebecka. Zaplanowano także otwarcie ogrodu Norwida i odsłonięcie poświęconej mu tablicy pamiątkowej.

Szereg wydarzeń Sezonu Polskiego ma miejsce na francuskiej prowincji. M.in. w Tuluzie kino ABC od poniedziałku będzie gościć wystawę fotografii Aleksandra Tylskiego, do tej pory nigdzie nie pokazywanych, przedstawiających miejsca życia i pracy filmowej Romana Polańskiego. Zaś w departamencie Indre cały miesiąc będą się odbywały spektakle muzyczne i teatralne, wystawy i wieczory poetyckie".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji