Artykuły

Kraków. O Wyspiańskim w Krakowie i Hucie

Wczoraj, w setną rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego, w Teatrze im. Słowackiego odbył się uroczysty spektakl "Zaduszki-Wyspiański"[na zdjęciu]. Ale to nie koniec obchodów Roku Wyspiańskiego w Krakowie.

Zakończyła się teatralna część festiwalu Wyspiański 2007 - w listopadowe weekendy oglądaliśmy przestawienia z całej Polski, biorące udział w konkursie na najlepsze wystawienie dzieła Wyspiańskiego (cztery "Wesela" i dwie "Klątwy") oraz pozakonkursowe spektakle krakowskich i warszawskich teatrów. W Muzeum Narodowym od wczoraj można oglądać wystawę "Stanisława Wyspiańskiego Teatr Ogromny", a już niedługo, bo w przyszły piątek, w Kamienicy Szołayskich otwarta zostanie następna wystawa, poświęcona pogrzebowi Wyspiańskiego, zatytułowana "Sami złożycie stos...".

Wyspiański zmarł 28 listopada 1907 r. w krakowskiej lecznicy Dom Zdrowia Dra Rutkowskiego przy ul. Siemiradzkiego, dokąd został przewieziony trzy tygodnie wcześniej z Węgrzec. Dwa dni później Rada Miejska podjęła uchwałę o pogrzebie artysty na koszt miasta. Uroczysty pogrzeb Wyspiańskiego (2 grudnia 1907 r.) stał się wielką patriotyczną manifestacją - może trochę wbrew woli Wyspiańskiego, który nie życzył sobie mów nad swoją trumną... Pochowano go w Krypcie Zasłużonych w kościele Na Skałce. W tę niedzielę, w rocznicę pogrzebu, od godz. 14 krypta będzie otwarta i wielbiciele artysty będą mogli odwiedzić miejsce jego wiecznego spoczynku.

Czas od rocznicy śmierci do rocznicy pogrzebu wybrała Łaźnia Nowa na festiwal Wyspiański Wyzwala. Wczoraj odbyła się premiera "Odpoczywania" w reżyserii Pawła Passiniego. Przedstawienie grane będzie także dzisiaj o godz. 19, a po nim - rozmowa pod prowokacyjnym hasłem "A na co nam ten Stach..." i projekcja "Akropolis" Jerzego Grotowskiego. W programie festiwalu dyskusje, spektakl "Requiem" Jacka Papisa, a w niedzielę - koncert "Wyspiański Underground".

Jak Wyspiańskiego widzą artyści teatru, przekonamy się podczas konferencji "Wyspiański badany teatrem" w PWST. Dziś i jutro (od godz. 10) o swoich doświadczeniach będą mówić m.in. Jerzy Stuhr, Michał Zadara, Piotr Cieplak, Krystian Lupa, Dorota Segda, Jerzy Trela, Anna Polony, Stanisław Radwan, Zygmunt Konieczny. A dzień po rocznicy pogrzebu Radio Kraków zaprasza (o godz. 20) na Wieczornicę Radiową "Róże i Chochoły" z udziałem Anny Polony, Jerzego Treli, Leszka Długosza oraz głosów (córki Wyspiańskiego, jego znajomych, uczestników wesela Rydla) z archiwum Radia Kraków.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji