Artykuły

Moskwa. Polsko-rosyjski spektakl "1612"

Wrocławski teatr Ad Spectatores i moskiewski Teatr.doc zaprezentowały wczoraj (4 listopada) wspólny spektakl "1612" [na zdjęciu], nawiązujący do rocznicy wypędzenia Polaków z Kremla, obchodzonej w Rosji od kilku lat jako Dzień Jedności Narodowej.

Twórcy przedstawienia wykorzystali w nim wydarzenia sprzed 395 lat do stworzenia obrazu dwóch społeczeństw na wojnie i pokazania wzajemnych, narodowych uprzedzeń.

Projekt tej scenicznej groteski o wzajemnym postrzeganiu się Polaków i Rosjan wymyślili Krzysztof Kopka, współautor "Ballady o Zakaczawiu", oraz Jelena Gremina, sztukę zaś wyreżyserowali Michaił Ugarow i Rusłan Malikow.

Obsada jest mieszana. Artyści Teatru.doc grają Dymitra Samozwańca i jego rodaków, a Ad Spectatores - Marynę Mniszech i inne polskie ostacie. Każdy z aktorów gra kilka ról.

Uczestnicy spektaklu improwizują m.in. spotkanie rosyjskiej prostytutki z polską markietanką, obiad polskich najeźdźców przy stole moskiewskich mieszczan i rozmowę wiedźmy spod mostu nad rzeką Moskwą z polskim astrologiem.

We wrześniu sztuka była już pokazywana podczas I Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Miasto w Legnicy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji