Artykuły

Łódź. Jubileusz Wiesława Ochmana w Wielkim

20 października wybitny tenor Wiesław Ochman świętował będzie swój jubileusz w Teatrze Wielkim.

Koncert obejmie arie największych dzieł operowych i operetkowych m.in. z "Wesela Figara" Wolfganga Amadeusza Mozarta, "Rigoletto" i "Traviaty" Giuseppe Verdiego, "Carmen" Georgesa Bizeta, "Polki" i "Zemsty nietoperza" Johanna Straussa czy "Krainy uśmiechu" Franza Lehara. Obok Ochmana wystąpią soliści: Aleksandra Stokłosa, Dorota Wójcik, Renata Dobosz, Agnieszka Makówka, Zenon Kowalski i Krzysztof Bednarek.

Wiesław Ochman (ur. 1937 w Warszawie) jest jednym z najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych. Jako pierwszy, od czasów Jana Kiepury, zdobył międzynarodową sławę. Jego liryczny tenor rozbrzmiewał na najważniejszych scenach świata: w Operze Paryskiej, londyńskiej Covent Garden, nowojorskiej Metropolitan Opera, mediolańskiej La Scali, operach w Barcelonie, Berlinie, Buenos Aires, San Francisco, Chicago, Hamburgu, Madrycie, Moskwie, Paryżu, Rzymie, Salzburgu, Sewilli i Wiedniu. Występował z największymi sławami, jak Placido Domingo, śpiewał pod batutą Karla Boehma, Herberta von Karajana czy Claudio Abbado.

W kontekście osiągnięć Ochmana trudno uwierzyć, że nie chciał on zostać muzykiem, a plastykiem - do dziś zajmuje się malarstwem (65 wystaw indywidualnych). Uczył się w liceum plastycznym i technikum zdobnictwa ceramicznego a potem na wydziale ceramiki w krakowskiej AGH, gdzie w 1960 r. uzyskał dyplom inżyniera. W tym samym roku został na trzy sezony zaangażowany w Operze Śląskiej w Bytomiu, gdzie ćwiczył głos pod kierunkiem Marii Szłapak (śpiewu uczył go w trakcie studiów Gustaw Serafin). Międzynarodowe śpiewanie Ochman rozpoczął w 1967 r. od opery w Berlinie.

Tenor uczestniczył w najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych, ma też na koncie wiele nagrań radiowych i ponad 50 płyt z muzyką operową. Od ośmiu lat zajmuje się reżyserią. W lutym 2008 r. pokaże w łódzkim Teatrze Wielkim premierę "Eugeniusza Oniegina" Piotra Czajkowskiego. Angażuje się też w działalność charytatywną. W 2005 r. otrzymał złoty medal "Zasłużony kulturze Gloria Artis". Od pięciu lat pełni funkcję przewodniczącego Rady Programowej Opery Śląskiej.

Sobota (20 października). Teatr Wielki (pl. Dąbrowskiego). Początek o godz. 19. Bilety: 35, 40 i 50 zł (normalne) 25, 35 i 40 zł (ulgowe)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji