Artykuły

Poznań. Dni Grodu Przemysła z Liberem

Dni Grodu Przemysła to poznańskie święto, które upamiętnić ma przypadające w tym roku 750. rocznicę śmierci Przemysła I i 750. rocznicę urodzin Przemysła II.

Zaczęło się naukową konferencją już wczoraj, ale czas do niedzieli włącznie wypełnią także liczne imprezy rozrywkowe i artystyczne. Odbędą się m.in.: koncerty, przedstawienia, wystawy, jarmark średniowieczny, pokazy walk rycerskich oraz wycieczki z przewodnikiem "Śladami Przemysła I i Przemysła II". Atrakcją okolicznościowej wystawy będzie pierwsza od ponad stu lat prezentacja na terenie Polski obrazu Jana Matejki "Śmierć króla Przemysła II", specjalnie na tę okazję sprowadzonego z Zagrzebia.

Wśród wielu imprez szczególnie zapowiada się dramat historyczny osadzony w konwencji multimedialnej. Wystawiony zostanie na Górze Przemysła, a zaprasza na niego Marcin Liber z Teatru Usta Usta. W wyreżyserowanym przez niego spektaklu "Rekonstrukcja zdarzeń", nawiązującym do dramatu "Przemysł II" autorstwa Romana Brandstaettera, zobaczymy i usłyszymy aktorów Teatru Polskiego, poznańskich muzyków związanych ze sceną hip-hopową oraz dwudziestoosobowy chór męski.

O czym opowiada Liber? O zbrodni której - jak głoszą niektóre źródła historyczne - siedemset lat temu dopuścił się książę poznański na swojej żonie, Ludgardzie. Spektakl powstał w ramach obchodów Dni Grodu Przemysła, "ku przestrodze". Jego twórcy piszą: "Żyjemy w kraju, w którym politycy walczą o władzę i wpływy polityczne w imię swoich idée fixe. Ten spektakl to lokalne political fiction, które urasta do rangi absurdu typu "Pulp Fiction". Historia Przemysła II, tragiczne losy jego i jego bliskich mogą posłużyć jako ostrzeżenie dla tych wszystkich, dla których w życiu, jak i w polityce, cel uświęca środki."

Scenerią spektaklu o Przemyśle II jest - jakże by inaczej - Góra Przemysła. Wydarzenia będące osią widowiska nawiązują do formy programów telewizyjnych, takich jak "Pod napięciem" czy "Telelekurier", a fabularną tkankę mają też stworzyć widzowie.

Niemniej celem czterodniowych Dni Grodu Przemysła jest popularyzacja postaci Przemysła I i Przemysła II oraz ich roli w procesie jednoczenia ziem polskich w okresie rozbicia dzielnicowego. Przemysł II to pierwszy władca, który wykorzystał wizerunek orła białego jako symbol państwa. Dlatego patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.

Pełny program imprez m.in. na stronach www.poznan.pl oraz www.muzarp.poznan.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji