Artykuły

Złodziejki chleba

"Złodziejki chleba" to sztuka wyróżniona w 1999 r. w konkursie Te­atru TV na współczesny utwór dra­matyczny. Autorka Ewa Lachnit (ur. 1957), dramatopisarka i reży­ser filmowy, za debiut dramatur­giczny "Człowiek ze śmieci" (1996) otrzymała jedną z dwóch nagród przyznanych w konkursie Ministerstwa Kultury i Sztuki na polski dramat współczesny. Jej na­stępna sztuka "Obrażeni" (1997) również rozgrywała się w społeczeństwie żyjącym w konflikcie ze światem bogatych, bezwzględ­nych, żądnych władzy i sukcesów. Wśród ludzi obrażonych na świat zazwyczaj pojawia się ktoś równie poturbowany przez życie, ale silny, w miarę możliwości niosący po­moc najbardziej bezradnym. Ten schemat fabularny autorka wyko­rzystała także w "Złodziejkach chleba". Teresa (Danuta Stenka) mieszka samotnie z kilkuletnim sy­nem w slumsach, jak mówi jej bo­gaty mąż (Piotr Garlicki), od lat prowadzący ciemne interesy. Ko­bieta uciekła od wszechwładnego pana i próbuje od nowa ułożyć so­bie życie. Nawiązuje kontakty z ekscentryczną sąsiadką Kingą (Małgorzata Kożuchowska), mło­dą piosenkarką rockową, i jej przy­jacielem Markiem (Marcin Perchuć), dawniej obiecującym, dziś całkowicie zagubionym w życiu poetą. Trochę przypadkowo włą­cza się do pracy Stowarzyszenia Pomocy, które broni biedaków po­krzywdzonych przez ludzi, władzę czy ślepy los. Poznaje Mikołaja (Krzysztof Pieczyński), byłego adwokata, który miał dość bronienia gangsterów i zainicjował społecz­ną działalność w obronie osób naj­bardziej niezaradnych.

Pomagając innym, Teresa powoli odzyskuje wiarę w siebie. Nadal jed­nak idzie przez życie jak po kruchym lodzie.

Reżyserką "Złodziejek chleba" jest Natalia Koryncka-Gruz, o której głośno zrobiło się, gdy na XXIII Fe­stiwalu Polskich Filmów Fabular­nych w Gdyni otrzymała nagrodę za najlepszy debiut reżyserski. W wy­różnionym "Amoku" pokazała kuli­sy giełdy.

Wcześniej kręciła dokumenty, reali­zowała spektakle Teatru TV (m.in. "Białą Damę" (1997), "Małego Księcia" (1994), "Dolinę księżycową" (1993), "Martwą naturę" (1987) i zajmowała się niezależną produkcją. Jako produ­cent i reżyser zrealizowała liczne filmy dokumentalne i reportaże, m.in. "De­moniczne kobiety Witkacego" (1995), "Kobiety bezdomne" (1994), "Czesław Czapliński - twarzą w twarz" (1993), "Krzysztof Kieślowski: trzy kolory" (1993), "David Lynch: obrazy, rysunki, fotografie" (1993), "Agnieszka Holland: Tajemniczy ogród" (1992).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji