Artykuły

Lublin. Kilkanaście pomysłów na Teatr w Budowie

Tyle raportów w sprawie Teatru w Budowie [na zdjęciu] trafi niebawem do zarządu województwa. Jednego dokumentu nie udało się stworzyć, bo koncepcji związanych z dokończeniem inwestycji jest zbyt wiele.

- Zarząd będzie miał z czego wybierać - mówi Tomasz Chwostek, pełnomocnik marszałka ds. Teatru w Budowie, który koordynował kilkumiesięczną pracę nad raportem. - Ostatecznie nasz zespół opracował siedem dokumentów. Dodatkowo swoje propozycje przedstawili też m.in. przedstawiciel Fundacji Janusza i Moniki Palikotów Wojciech Słotwiński i pracownicy Urzędu Marszałkowskiego. W sumie możemy mówić o kilkunastu oddzielnych raportach w tej sprawie - dodaje.

Wśród pomysłów na funkcjonowanie Teatru w Budowie szczególne miejsce znajduje scena obrotowa. - Jest specyficzna, odbiegająca od powszechnie stosowanych w Polsce. Dlatego musimy tak ją zmodernizować, by z jednej strony nie zatraciła swojego unikalnego charakteru, a z drugiej mogła być używana do spektakli przygotowanych w teatrach, gdzie te sceny są inne - wyjaśnia Chwostek.

Przebudowa sceny ma się odbyć kosztem widowni. Wstępne projekty zakładają bowiem wybudowanie ok. 800 miejsc dla publiczności (w pierwotnej wersji mówiło się o ponad tysiącu miejsc siedzących). W przygotowanych dla władz wojewódzkich planach pojawiają się też zupełnie nowe elementy inwestycji. Chodzi m.in. o powstanie w teatrze medioteki oraz specjalistycznych przestrzeni wystawienniczych.

Raporty odwołują się też do wskazówek Jerzego Bojara, wieloletniego dyrektora w Teatrze Wielkim, obecnie przewodniczącego Polskiego Oddziału Międzynarodowej Organizacji Scenografów, Technologów Teatralnych i Architektów. Jeden z najwybitniejszych rodzimych ekspertów od inżynierii teatralnej oglądał budynek w ubiegłym miesiącu. Jego zdaniem zaniedbywany przez dziesięciolecia gmach w centrum miasta może być jednym z najciekawszych i największych teatrów w Polsce.

Tomasz Chwostek tłumaczy, że raporty mają charakter sugestii, które powinny być zawarte w regulaminie konkursu architektonicznego. Wszystkie dokumenty zostaną najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu opracowane i przekazane marszałkowi.

Dokończenie ciągnącej się od ponad 30 lat inwestycji to jeszcze pomysł poprzedniej ekipy rządzącej województwem. Ale przez lata nie było widać żadnych efektów. Nowy zarząd województwa chce, by w budynku powstało Centrum Spotkania Kultur. Kiedy koncepcja będzie gotowa, Fundacja Janusza i Moniki Palikotów ogłosi międzynarodowy konkurs architektoniczny na CSK, a zwycięski projekt za darmo przekaże samorządowi województwa. Inwestycja ma zostać sfinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Koszt dokończenia budynku jest szacowany na 32,7 mln euro, aż 27,8 mln euro pochodzić będzie z funduszy unijnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji