Artykuły

Sopot. Międzynarodowe spotkania z kulturą żydowską

W niedzielę, 22 lipca w Teatrze Atelier rozpoczynają się Międzynarodowe Spotkania z kulturą żydowską. W programie znalazły się koncerty zespołów grających muzykę klezmerską, premiera spektaklu muzycznego "Moscow '52" . A już w piątek [20 lipca] można uczestniczyć w kolacji szabatowej w Synagodze we Wrzeszczu.

- Niedawno historycy teatru Europy Środkowo-Wschodniej odkryli, że już w latach 70. XIX wieku na tereny Trójmiasta przyjeżdżali Żydzi z Ukrainy, aby wystawiać swoje spektakle - opowiada Mieczysław Abramowicz. - Wcześniej wszyscy byli przekonani, że teatr Żydowski działał jedynie w Odessie, ale on prężnie się tutaj rozwijał zwłaszcza gdy powstało Wolne Miasto Gdańsk. W latach 20. mnóstwo zespołów przyjeżdżało z Polski, Ukrainy, Rosji, a nawet Niemiec - dodaje Abramowicz. - Ale niestety podczas panowania nazistów większość Żydów stąd wyjechała i po wojnie nie było nikogo kto mógłby odtworzyć działalność teatru.

Kulturę żydowską próbuje wskrzeszać sopocki Teatr Atelier od momentu kiedy rozpoczął swoją działalność, czyli od 1989 roku. Pierwszy spektakl, który został tam zaprezentowany opowiadał historię Żydów w getcie warszawskim. Przez cały okres działalności repertuar Atelier nawiązywał do tradycji żydowskiej, odbywało się tam wiele spektakli poświęconych tej tematyce. Od dwóch lat w czasie wakacji są tam organizowane dni kultury żydowskiej, które w tym roku nazwano Międzynarodowymi Spotkaniami z Kulturą Żydowską.

- Celem tych spotkań jest nie tylko prezentacja kultury żydowskiej - opowiada André Ochodlo, dyrektor Teatru Atelier. - Chcemy także przedstawić własny sposób postrzegania tej kultury - dodaje.

Jedną z największych atrakcji tegorocznych spotkań będzie premiera programu muzycznego "Moscow '52", inspirowanego zbiorem utworów "Spiegelglas auf Stein" (niem. "Lustrzane szkło na kamieniu"). - To teksty poetów żydowskiego modernizmu w Rosji, którzy zostali zamordowani na rozkaz Stalina w podziemiach moskiewskiej Łubianki 12 sierpnia 1952 roku - wyjaśnia Ochodlo. - Ta pozycja ukazała się stosunkowo niedawno, ponieważ po śmierci artystów zostały również zniszczone ich dzieła, a pamięć po nich zaginęła - dodaje. - Przez bardzo długi czas ten temat był traktowany jako tabu, dopiero od niedawna mówi się więcej o tych wydarzeniach i utworach samych poetów - tłumaczy Ochodlo.

Wybrano 18 wierszy, które zostaną wykonane przez André Ochodlo & The Jazzish Company przy muzyce skomponowanej przez Ewę Kornecką. Kierownictwo muzyczne i aranżacje objął Gerald Preinfalk, światowej sławy austriacki muzyk, grający na saksofonie i klarnecie, a scenografię zajęła się Marta Roszkopf, wybitna scenografka teatralna i operowa.

Podczas spotkań odbędą się także liczne koncerty m.in. The Bester Quartet i Kroke oraz lekcje języka hebrajskiego i wykłady.

Niecodziennym wydarzeniem jest możliwość uczestnictwa w dzisiejszej kolacji szabatowej o godz. 19 w Nowej Synagodze we Wrzeszczu. Może przyjść na nią każdy, kto jest ciekaw i chce poznać jak wygląda ta uroczystość (wejście przez bramę wjazdową od strony ulicy Grunwaldzkiej, koło sklepu "Zatoka").

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji