Artykuły

Warszawa. Młodzi artyści mówią, że starość może być OK!

Monika Grochowska i Michał Sieczkowski zapraszają warszawiaków na wyjątkowe spotkania ze starszymi osobami. Spotkania i filmy mają pokazać, że emeryci to niesamowici ludzie. Pomysłodawcami akcji są młodzi warszawiacy, którzy dotychczas organizowali różne wydarzenia kulturalne i miejskie.

- Teraz przyszedł czas na projekt społeczny, o którym myślałam już od jakiegoś czasu. Spostrzegłam, że starsi ludzie to grupa trochę zaniedbana i to nie tylko ekonomicznie. Nie jest na tyle dynamiczna, aby manifestować swoją obecność, chcemy ich choć trochę pokazać - mówi Monika Grochowska.

Muzeum w mieszkaniu

Głównym elementem akcji zatytułowanej "Retransmisja" będą wycieczki, podczas których uczestnicy odwiedzą pięć starszych osób. Seniorzy opowiedzą o swojej przeszłości oraz teraźniejszym życiu.

- Pojedziemy do domu opieki społecznej, zobaczyć, że to miejsce nie jest żadną umieralnią. Odwiedzimy też małżeństwo z ponad 60-letnim stażem, które poradzi młodym ludziom, jak żyć zgodnie i nie marudzić - opowiada Monika Grochowska.

W planach jest też wizyta u pani, która w swoim domu zorganizowała najmniejszą galerię obrazów na świecie. - Ta osoba prowadzi też prywatny telefon zaufania - mówi organizatorka.

Spotkania odbędą się w sobotę 7 lipca. Żeby odwiedzić seniorów, trzeba wysłać zgłoszenie na adres e-mail: odwiedziny@retransmisja.pl (adres ma być czynny od dzisiaj). O uczestnictwie będzie decydować kolejność zgłoszeń. Ci, dla których zabraknie miejsc, będą mogli uczestniczyć w innych imprezach cyklu. Już w ten piątek rusza strona internetowa www.retransmisja.pl. - Chcemy, aby było to miejsce, w którym każdy senior będzie mógł umieścić anegdoty ze swojego życia czy rady albo przepis, np. na nalewkę - mówi Monika Grochowska.

W piątek 6 lipca na placu Piłsudskiego nastąpi otwarcie plenerowej wystawy zdjęć, do których pozowali starsi ludzie. W różnych punktach Warszawy, m.in. w klubach, w których przebywa młodzież, pojawią się pocztówki z tymi fotografiami.

W sobotę o godz. 20, również na pl. Piłsudskiego [projekcje zostały przeniesione do Auli Jana Nowaka - Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego (ul. Grzybowska 79) - przyp. red. e-teatr], odbędą się projekcje filmów dokumentalnych podejmujących problem starości. Wśród nich znajdzie się film Marcela Łozińskiego "Wszystko może się przytrafić". Dokument pokazuje rozmowy 6-letniego chłopca ze starszymi ludźmi w parku.

Przy stoliku z emerytem

W niedzielę 7 lipca w godz. 12-18 będzie można porozmawiać z emerytami przy stolikach zastawionych dobrą lemoniadą. Zapisy będą przyjmowane tego samego dnia. Kulminacyjnym punktem programu ma być potańcówka. W podwórku kamienicy przy ul. Foksal 11 będą tańce przy tradycyjnej muzyce, ale wzbogaconej o nowoczesne brzmienie.

- Zaprosiliśmy DJ-a.

Nie chcemy, aby psuł zabawę, ale pokazał, że przeszłość dobrze łączy się z nowoczesnością - mówi organizatorka.

Monice Grochowskiej marzy się organizacja większej liczby takich spotkań. Takie międzypokoleniowe potańcówki odbywają się tradycyjnie na południu Europy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji