Artykuły

Poznań. Czytanie dramatów irlandzkich w Polskim

20 czerwca o godz. 18 w Teatrze Polskim w Poznaniu będzie miało miejsce czytanie dramaturgii irlandzkiej w ramach cyklu "Nowe Stulecie - Nowe Dramaty".

Podczas wieczoru dramaturgii irlandzkiej zostanie zaprezentowana sztuka "Closing time" Owena Mc Cafferty'ego oraz "Farsa z Walworth" Endy Walsha (na zdjęciu). Po czytaniach odbędzie się spotkanie z pochodzącą z Dublina dr Sarą Keating, krytykiem teatralnym oraz pisarką.

Na projekt składają się cykliczne spotkania poświęcone współczesnej dramaturgii europejskiej. W ramach przedsięwzięcia organizowane są próby czytane tekstów dramaturgów młodych, ale uznanych w swoich rodzinnych krajach i za granicą. Często dramaty, które przybliża widzom Teatr są pierwszą prezentacją w języku polskim. Dodatkowo publiczność ma okazję porozmawiać z autorami lub tłumaczami prezentowanych sztuk.

* * *

Enda Walsh - "Farsa z Walworth"

Przekład - Małgorzata Semil, opieka reżyserska - Ewelina Pietrowiak

Obsada: Zina Kerste, Filip Bobek, Adam Łoniewski, Roland Nowak

Historia rodziny emigrantów z Cork mieszkających w robotniczej dzielnicy Londynu, uwikłanych we własną przeszłość oraz relacje nacechowane brutalnością i nienawiścią. Dinny, ojciec dwóch nastoletnich synów, zmusza ich do odgrywania scen odtwarzających tajemnicze okoliczności, które przyczyniły się do rozstania Dinny'ego z żoną i wyjazdu z rodzinnego Cork. Chociaż od tych wydarzeń z Irlandii minęło sporo lat, mieszkańcy domu przy ulicy Walworth wciąż odgrywają dialogi i sceny, które zdarzyły się przed laty w kraju ojczystym. Londyn jawi im się jako gigantyczne zbiorowisko ludzi stłoczonych na małej przestrzeni, miejsce nieprzyjazne, wrogie i agresywne. Precyzyjnie zakomponowana akcja, slapstickowy humor, seria komicznych pomyłek i nieprawdopodobnych okoliczności - to wszystko można znaleźć w dramacie irlandzkiego autora.

Owen Mc Cafferty - "Zamykamy!"

Przekład - Anna Wolf, opieka reżyserska : Julia Pawłowska

Obsada: Małgorzata Peczyńska, Wojciech Kalwat, Włodzimierz Kłopocki, Jakub Papuga, Sylwester Woroniecki

Zniszczony i zaniedbany pub-hotel w Belfaście funkcjonuje jako swoisty azyl zarówno dla okolicznych pijaczków, jak i jego właścicieli. Każdy kolejny dzień do złudzenia wydaje się przypominać poprzedni - czasami jednak trzeba stawić czoła gorzkiej prawdzie o samym sobie. Nakreślony z czułością i poczuciem humoru portret kilku życiowych i emocjonalnych rozbitków, stworzony przez jednego z najbardziej dziś popularnych i nagradzanych dramaturgów irlandzkich - Owena McCafferty`ego.

Owen McCafferty - ur 1961, mieszka z żoną i trójką dzieci w Belfaście. W 1999 był dramaturgiem w National Theatre Studio. Jego najnowsza twórczość obejmuje takie sztuki jak "Schoot The Crow" (Druid, Galway), "Mojo Mickybo" (Kabosh, Belfast) and "No Place Like Home" (Tinderbox, Belfast). Wszystkie sztuki McCafferty'ego są świetnie skonstruowane i bazują na żywym języku mieszkańców Belfastu. Jest pierwszym wielkim dramaturgiem Północnej Irlandii, którego twórczość zawiera się między pisarstwem politycznym a dokumentacją życia zwykłych ludzi jego rodzinnego miasta.

Gościem wieczoru będzie dr Sara Keating. Pochodzi z Dublina, jest krytykiem teatralnym oraz pisarką. Współpracuje z różnymi magazynami, w tym z The Irish Times, The Sunday Business Post i Irish Theatre Magazine. W 2006 roku uzyskała tytuł doktorski z dziedziny współczesnego teatru irlandzkiego w School of Drama w Trinity College.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji