Artykuły

Warszawa. Noc Muzeów w Studio

19 maja w Teatrze Studio w ramach akcji Noc Muzeów czynne będą wystawy: "Krystalizacja przestrzeni" Ludwika Ogorzelec, "Zjawiska świetlne" Christos Mandzios, "Moje miasto" Piotr Janowczyk. O godz. 14 wyświetlany będzie film "Teatr według Szajny". Można będzie także zobaczyć wystawę afiszy i plakatów jego spektakli a także fragmenty filmowych rejestracji spektakli Jerzego Grzegorzewskiego w Teatrze Studio. Można będzie nabyć w cenie promocyjnej 30 zł książkę "Trzask pękających parawanów" Zbigniewa Taranienki.

Józef Szajna - (na zdjęciu) reżyser, scenograf, malarz, inicjator usypania "Kopca Pamięci i Pojednania" na terenie obozu w Oświęcimiu. Przekształcił Teatr Klasyczny w Teatr Studio, a potem w Centrum Sztuki Studio. W latach 1972-1982 wystawiał tu autorskie spektakle: "Witkacego", "Majakowskiego", "Cervantesa", "Replikę". Założył galerię sztuki współczesnej i decydował o jej artystycznym kształcie; był inicjatorem powstania kolekcji sztuki współczesnej, która dziś liczy prawie 1000 prac.

Jako kilkunastoletni chłopiec spędził kilka tygodni w celi śmierci w obozie w Oświęcimiu. To traumatyczne przeżycie wywarło wpływ na całą jego twórczość. O spektaklach, historii życia i poglądach na sztukę opowiada Szajna w filmie Jerzego Karpińskiego. Wywiad uzupełniają rejestracje fragmentów spektakli.

***

Jerzy Grzegorzewski był dyrektorem artystycznym Centrum Sztuki Studio w latach 1982 - 1996. Zrealizował w tym czasie 16 spektakli, których był reżyserem, a często również scenografem. Najważniejsze z nich to: "Parawany", "Pułapka", "Powolne ciemnienie malowideł", "Opera za trzy grosze", "Tak zwana ludzkość w obłędzie", "Dziady - Improwizacje", "Dziesięć portretów z czajką w tle", "Miasto liczy psie nosy", "Śmierć Iwana Iljicza", "Wujaszek Wania", "Cztery komedie równoległe", "Don Juan". Film przypomina fragmenty niektórych z nich.

"Trzask pękających parawanów", Zbigniew Taranienko. Książkę będzie można nabyć podczas "Nocy Muzeów" w promocyjnej cenie 30 zł od godziny 14.00 we foyer Teatru Studio.

Pierwszym spektaklem Jerzego Grzegorzewskiego zrealizowanym w Teatrze Studio były "Parawany" Jeana Geneta, wystawione jeszcze w stanie wojennym w 1982 roku.

Temu przedstawieniu, jego zapisowi i okolicznościom jego powstania poświęcona jest książka Zbigniewa Taranienki "Trzask pękających parawanów", wydana przez CS Studio w pierwszą rocznicę śmierci Jerzego Grzegorzewskiego. Książka zawiera ponadto spis wszystkich spektakli Grzegorzewskiego zrealizowanych w Studio, z listą realizatorów, spisem postaci i kilkoma zdjęciami z każdego z nich.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji