Artykuły

Kielce. Nowe oratorium Zbigniewa Książka

Kolejne oratorium Zbigniewa Książka [na zdjęciu] "Siedem pieśni Maryi" będzie miało premierę we wrześniu w Kielcach. Muzykę skomponuje Bartłomiej Gliniak. Ma to być utwór znacznie poważniejszy niż oratoria stworzone z Piotrem Rubikiem.

Tekst "Siedmiu pieśni Maryi" powstał dla księży z sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Leśniowie z wdzięczności za wyleczenie młodego człowieka. - Syn mojego przyjaciela zachorował na sepsę. Był w bardzo złym stanie. Zdaniem lekarzy pomóc mogła mu już tylko modlitwa. Poprosiłem księży z sanktuarium w Leśniowie, żeby modlili się za niego. Oni spełnili moją prośbę. Syn mojego przyjaciela przeżył. Z wdzięczności postanowiłem napisać dla nich "Siedem pieśni Maryi". Klasztor w Leśniowie to magiczne miejsce, które odwiedza mnóstwo osób z prośbą o modlitwę i o cud - opowiada Zbigniew Książek.

Bohaterką utworu jest Maryja. A jak zapowiada autor słów, siedem pieśni to opowieść o siedmiu najważniejszych momentach z jej życia. Ale podobnie jak w poprzednich oratoriach nie zabraknie odniesień do współczesności.

- Moje nowe dzieło znacznie różni się od dotychczasowych, jest poważniejsze. Tym razem do współpracy poprosiłem młodego kompozytora Bartłomieja Gliniaka. Jestem pełen nadziei, że mam dobrą rękę do kompozytorów - mówi Książek.

Zanim utwór zabrzmi w Leśniowie, wcześniej będą mieli okazję usłyszeć go kielczanie. Bo właśnie tu zaplanowano prapremierę. Autor i kompozytor w tej sprawie spotkają się 8 maja z prezydentem Wojciechem Lubawskim. Najprawdopodobniej usłyszymy je w jednym z kieleckich kościołów.

Bartłomiej Gliniak dopiero rozpoczął pracę nad utworem. - Bardzo ucieszyłem się z propozycji współpracy, którą złożył mi Zbigniew Książek. Kiedy przeczytałem tekst, byłem zachwycony. Jest bardzo piękny i napisany w taki sposób, że melodie wręcz same się układają - mówi Bartłomiej Gliniak.

Kompozytor podkreśla, że nie boi się porównań swojego dzieła do oratoriów Piotra Rubika. - Moje obawy dotyczą jedynie tego, żeby napisać dobrą muzykę - tłumaczy.

Podkreśla, że publiczności nie należy narzucać sposobu odbioru. - Jeśli utwór się spodoba, będę szczęśliwy, jeśli spotka się z krytyką - też jestem na to przygotowany - mówi.

Gliniak jest m.in. autorem muzyki filmowej. Napisał ją do głośnych ostatnio filmów "Komornik" i "Mój Nikifor" oraz seriali "Oficerowie" i "Na dobre i na złe".

Współpracę Zbigniew Książek chce zaproponować kieleckim chórom oraz filharmonii. - Do tej pory bardzo dobrze się nam pracowało i mam nadzieję, że nadal tak będzie. Chciałbym, żeby nowy utwór wyśpiewali soliści znani z tryptyku - mówi Książek.

Sanktuarium w Leśniowie

Jak mówi legenda, wszystko zaczęło się w 1382 roku. Ku Częstochowie podążał książę Władysław Opolczyk z orszakiem. Wiózł na Jasną Górę obraz Czarnej Madonny. Było upalne lato, wszystkie źródła i studnie w okolicy wyschły, dla ludzi i koni nie było ani kropli wody. Wyczerpani wędrowcy modlili się o ocalenie. I wtedy wydarzył się cud - w odpowiedzi na ich błagania wytrysnęło źródło krystalicznie czystej wody. Książę w podziękowaniu postawił w tym miejscu figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Źródło i rzeźba są tu niezmiennie od wieków, a kolejne pokolenia wiernych odwiedzają świątynię i klasztor, położone w rozległym parku na obrzeżach Żarek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji