Artykuły

Warszawa. Nominowani do nagród TVP Kultura

Każdego roku w kwietniu - w rocznicę swojego powstania - TVP Kultura przyznaje nagrody najciekawszym, najwybitniejszym twórcom polskiej kultury.

Tym razem nagrody zostaną przyznane w ośmiu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, jazz, rock i inne, kultura dla dzieci i młodzieży, kultura alternatywna i sztuki wizualne oraz wydarzenie roku 2006. Zwycięzcę w kategorii Wydarzenie Roku po raz pierwszy w historii Nagrody wyłonią widzowie TVP Kultura (w głosowaniu SMS-owym).

Gala wręczenia nagród odbędzie się już w sobotę 21 kwietnia podczas koncertu urodzinowego TVP Kultura. Uroczystość uświetnią takie znakomitości muzyczne jak Janusz Strobel, Henryk Miśkiewicz, Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński i in. Gościem specjalnym będzie Agata Szymczewska, zwyciężczyni ubiegłorocznego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego.

Twórcy nominowani w poszczególnych kategoriach:

I. Nominowani w kategorii LITERATURA

1. Wiesław Myśliwski za "Traktat o łuskaniu fasoli", wielką powieść, która zachęca by żyć uważniej, nie wyrzucać z pamięci zdarzeń z pozoru błahych i rozmów w których kryje się prawda o człowieku.

2. Janusz Anderman za "Cały czas". Na swoje ostre pióro Anderman nabił całą generację rówieśników, mity polskiej historii współczesnej oraz literatury. Nic nie jest takie jakim się zdaje, ale takim jakim chcemy aby było - mówi nam Anderman.

3. Tomasz Różycki za tom poezji "Kolonie". Choć tytuł sugeruje wyprawę w egzotyczne kraje, wiersze te są zakotwiczone w polskiej rzeczywistości i udowadniają, że siła wyobraźni bardziej przekonuje niż najbardziej barwna widokówka z dalekich krain.

II. Nominowani w kategorii TEATR

1. Marek Fiedor za reżyserię spektaklu "Baal", wystawionego w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu. Fiedor to reżyser tworzący oryginalne oraz osobiste przedstawienia, głęboko psychologiczne, ale również mistrzowsko ukazujące rozpadające się społeczeństwo.

2. Bartosz Szydłowski - reżyser teatralny i twórca Teatru Łaźnia Nowa w Nowej Hucie. Dla Szydłowskiego Nowa Huta jest najważniejszym kontekstem rozmaitych działań, dzięki czemu zaciera się granica między teatrem, a jego otoczeniem.

3. Piotr Tomaszuk za reżyserię spektaklu "Bóg Niżyński" w Teatrze Wierszalin w Supraślu. To poruszająca opowieść o tym, jak przenikają się świętość i grzech i jaką cenę przychodzi płacić genialnym artystom.

III. Nominowani w kategorii FILM

1. Wojciech Kasperski za dokument "Nasiona", poruszającą opowieść o odrzuceniu i karze, docenionej m.in. prestiżową nagrodą Prix Europa w Berlinie.

2. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze - reżyserzy filmu "Plac Zbawiciela", najczęściej nagradzanej fabuły ubiegłego roku. To przenikliwy, nieskażony fałszem komercji obraz naszej codziennej rzeczywistości i ludzkiej kondycji.

3. Marek Koterski za film "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", głębokiego, inteligentne i bezkompromisowe rozliczenia z alkoholizmem. Odważnie zrealizowany film, przekraczający oczekiwania krytyki oraz widowni.

IV. Nominowani w kategorii MUZYKA POWAŻNA

1. Agata Szymczewska - skrzypaczka, zwyciężczyni XIII Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego. Pokonała współzawodników i podbiła publiczność oraz jury swoją nienaganną techniką, pięknym dźwiękiem, brawurą oraz świetną interpretacją.

2. Aleksandra Gryka - kompozytorka. Fascynuje ją fizyka, science-fiction i kosmos. W 2006 roku jej opera "Scream You", oraz balet "Alpha Kryonia Xe" zostały wystawione m.in. w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

3. Michał Dworzyński - zwycięzca prestiżowego konkursu dla dyrygentów w Londynie. W 2006 roku Dworzyński objął stanowisko asystenta w London Symphony Orchestra. Potrafi precyzyjnie kierować dużymi zespołami muzyków i urzeczywistniać własną wizję utworu.

V. Nominowani w kategorii JAZZ, ROCK i INNE

1. Krakowska formacja The Cracow Klezmer Band, która z początkiem 2007 roku odrodziła się pod nową nazwą, Bester Quartet. Ich płyta "Balan: Book of Angels" okazała się wspaniałym zakończeniem działalności pod starym szyldem.

2. Fisz i Emade - artystyczny duet braci Waglewskich nominowany jest za czternaście utworów, wydanych na płycie zatytułowanej "Piątek trzynastego". Muzycy są jednak wolni od przesądów i zaprezentowali niespotykane w polskim hip-hopie brzmienia, połączone z równie oryginalnymi tekstami.

3. Contemporary Noise Quintet, czyli zaskakująca transformacja, która zaowocowała znakomitą płytą "Pig Inside The Gentleman". Muzycy, dotychczas grający punk rocka tu zaprezentowali mieszankę jazzowych tematów, filmowego budowania nastroju i zespołowego grania porywającego witalnością.

VI. Nominowani Kategoria KULTURA DLA DZIECI i MŁODZIEŻY

1. Józef Wilkoń, którego barwna i tajemnicza "Arka Wilkonia" czyli wystawa pełna fantastycznych stworzeń hipnotyzowała w warszawskiej Galerii Zachęta. Od 50 lat Józef Wilkoń zapełnia świat dziecięcej wyobraźni kolorowymi zwierzętami.

2. Wydawnictwo Muchomor, które dba o to, by książki i książeczki były niezwykle przyjazne dla oka i wrażliwości młodych czytelników. Wydana przez "Muchomor" książka Joshuy Mowlla zdobyła na prestiżowych targach w Londynie nagrodę British Book Award.

3. Teatr Baj Pomorski za projekt architektoniczny, dzięki któremu odnowiony budynek teatru wygląda jak wielka, magiczna szafa, z szufladami pełnymi bajek. To architektura wyzwalająca dobre emocje.

VII. Nominowani w kategorii KULTURA ALTERNATYWNA I SZTUKI WIZUALNE

1. Monika Sosnowska - artystka zaklinająca przestrzeń swoimi instalacjami na pograniczu geometrii i malarstwa. W dorobku ma m.in. wystawę w jednym z najbardziej prestiżowych muzeów na świecie, nowojorskim MoMa.

2. Wilhelm Sasnal - czołowy malarz swojego pokolenia. Artysta tworzący malarską kronikę współczesności o międzynarodowej renomie. Potwierdzeniem tego był fakt zdobycia przez niego ważnej europejskiej nagrody artystycznej im. Vincenta Van Gogha.

3. Zbigniew Rogalski, który ikonosferę konsumpcyjnego świata przetwarza w subtelne malarskie obrazy. W minionym roku jego prace znalazły się w międzynarodowym obiegu na rynku sztuki poszukiwanej przez galerie na całym świecie.

VIII. Nominowani w kategorii WYDARZENIE ROKU 2006

(SMS pod nr 7150, w treści wpisując numer odpowiedniej nominacji)

1. Tomasz Stańko za płytę "Lontano" i trasę koncertową jej towarzyszącą. Fascynująca muzyka Stańki podbiła Polskę, Europę i Amerykę. (SMS o treści K1 pod nr 7150 )

2. Wystawa "Malarstwo polskie XXI wieku". Malarstwo nie umiera i warto o nim rozmawiać, to jeden z wielu ważnych wniosków po tej wystawie. (SMS o treści K2 pod nr 7150 )

3. Polskie Wydawnictwo Audiowizualne - powstała instytucja, wydająca muzykę, filmy, rejestrująca przedstawienia teatralne, archiwizująca i promująca unikalne dzieła polskiej kultury. (SMS o treści K3 pod nr 7150)

4. Film "Z odzysku". Ta poruszająca opowieść o miłości i uwikłaniu w zło, jest również polskim kandydatem do Oskara. Film zdobywał także nagrody na festiwalach w Polsce i na świecie. (SMS o treści K4 pod nr 7150)

5. "W samym centrum uwagi". Polska sztuka współczesna rzadko bywa w samym centrum uwagi, a gdy tak się dzieje, z reguły jest niezrozumiana. Tym bardziej należy docenić ten wyjątkowy cykl wystaw realizowany w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. (SMS o treści K5 pod nr 7150)

6. XIII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego. Odbywający się co pięć lat konkurs w tym razem stał się wydarzeniem w Polsce także dzięki rewelacyjnej grze i zwycięstwie Agaty Szymczewskiej. Zmagania konkursowe śledziła także publiczność radiowa i telewizyjna. (SMS o treści K6 pod nr 7150)

7. Paweł Althamer w Centrum Pompidou. Jako pierwszy od lat polski twórca zawitał do prestiżowego Centre Pompidou prezentując swoje niebanalne podejście do roli artysty. (SMS o treści K7 pod nr 7150)

8. "Plac Zbawiciela". Film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego odniósł wielki sukces na Festiwalu w Gdyni. Został "najlepszym polskim filmem". Doceniono także aktorów i muzykę. Zgodnym zdaniem krytyki, to w pełni zasłużone Złote Lwy. (SMS o treści K8 pod nr 7150)

9. "Angelus - literacka nagroda Europy Środkowej". To nowa nagroda literacka, która przyznawana jest pisarzom z dwudziestu krajów Europy Środkowej. Celem nagrody jest "wyróżnianie i promocja najważniejszych dzieł, które podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności". (SMS o treści K9 pod nr 7150 )

10. "Transfer" Jarosława Kozakiewicza. Zapierający dech w piersiach projekt wiszącej architektury, który reprezentował Polskę na Weneckich Biennale. "Transfer" to naprawdę droga do lepszego świata. (SMS o treści K10 pod nr 7150 )

Wyniki głosowania zostaną podane w trakcie bezpośredniej transmisji ceremonii rozdania nagród TVP Kultura w sobotę 21 kwietnia o godz. 20. Głosować można do 20 kwietnia. Koszt smsa: 1zł/1,22 z VAT, Regulamin: konkursy.tvp.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji