Artykuły

Gdańsk. Taneczne Grand Prix dla Eleny Karpuhiny

Grand Prix XV Ogólnopolskiego Konkursu Tańca Gdańsk 2007 zdobyła Elena Karpuhina [na zdjęciu] z gdańskiej szkoły baletowej. Młoda tancerka jest prawdziwą perłą, nietrudno wróżyć jej światową karierę.

XV Konkurs Tańca przeszedł już do historii, rozdano nagrody, a licznie przybyli widzowie mieli okazję obejrzeć w sobotnim Koncercie Galowym najlepszych, zarówno w kategorii tańca klasycznego, jak i współczesnego. Ale wprowadzone w tym roku zmiany w kategoriach wiekowych sprawiły, że oglądaliśmy uczniów jedenastoletnich czy dwunastoletnich, a zaraz po nich dziewiętnastoletnich dyplomantów będących w kilku przypadkach ukształtowanymi, dorosłymi tancerzami. Dlatego trudno ocenić ogólny poziom całości, na każdym konkursie zjawiają się wyjątkowe talenty, jest wielka indywidualność i są też tylko dobre zapowiedzi. W kategorii żeńskiej poziom był bardziej wyrównany, wśród chłopców dało się zauważyć kilku wyróżniających się Ważne, że do konkursu stają przedstawiciele wszystkich szkół, 9 nagród przypadło gdańszczanom, 6 tancerzom warszawskim, po 3 przedstawicielom Poznania i Bytomia, jedna nagroda trafiła do szkoły łódzkiej.

Zdobywczyni Grand Prix Elena Karpuhina jest prawdziwą perłą, nietrudno wróżyć jej wielką karierę. Trzeba też zauważyć talent, wyszkolenie i osobowość artystyczną gdańszczanki Angeliki Gembiak, warszawskich tancerzy Bartosza Zyśka i Pawła Irmińskiego.

Członek jury, kierownik zespołu baletowego w Operze Bałtyckiej, Sławomir Gidel chwalił wyrównany poziom poszczególnych szkół i pokazanie pracy najmłodszych, ale ubolewał nad brakiem interesujących układów choreograficznych.

Ałła Karpuhina, nauczycielka tańca naszej szkoły baletowej, zadowolona była nie tylko z ogromnego sukcesu córki Eleny, ale także z I miejsca swojego utalentowanego i bardzo pracowitego ucznia Patryka Mielewczyka.

Nauczyciele tańca i choreografowie wykorzystali konkurs do porównania metod pracy w poszczególnych szkołach z oceną regulaminu, postulowali też zmiany programowe. Wiceprzewodnicząca jury Ewa Wycichowska, dyrektor Polskiego Teatru tańca w Poznaniu, powiedziała, że z wielką radością przyjęła wprowadzenie osobnej kategorii tańca współczesnego, ale postulowała zmiany w regulaminie prowadzące do wyraźniej specjalizacji. Do przeznaczenia większej liczby godzin na kształcenie w kierunku tańca współczesnego uczniów mających do niego predyspozycje. Tym uczniom należy stworzyć możliwość pracy i poznawania nowoczesnych technik, rozwoju własnej osobowości, różnej mentalności, kształtowania innego niż w klasyce ruchu.

Warto te spostrzeżenia wziąć pod uwagę, tym bardziej że nie mamy w kraju szkół tańca współczesnego, trzeba się w tym zakresie kształcić w europejskich szkołach, a u nas lukę zaczynają wypełniać liczni amatorzy.

Dyrektor konkursu i gdańskiej szkoły baletowej Bronisław Prądzyński zwracał uwagę na konieczność chronienia przez szkoły czystej formy tańca klasycznego. W czasie, gdy Eurowizja zrezygnowała z prezentacji tancerzy, na gdańskim konkursie spoczywa ten obowiązek, a forma rywalizacji wpływa na podniesienie poziomu, na lepsze rezultaty i na coraz liczniejszy udział Polaków w międzynarodowej rywalizacji. Gdańsk rozpoczyna od dzisiaj przygotowania do XVI Konkursu, szczególnego, bo przypadnie w półwiecze polskich konkursów tańca i 30-lecie gdańskich edycji tej ważnej i potrzebnej imprezy.

Nagrody XV Ogólnopolskiego Konkursu Tańca Gdańsk 2007

- Grand Prix i Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska - Elena Karpuhina (Gdańsk)

Taniec klasyczny:

Grupa starsza dziewcząt:

I miejsce - Angelika Gembiak (Gdańsk)

II miejsce - Aneta Wira (Warszawa)

III miejsce - Joanna Drabik (Bytom)

Grupa starsza chłopców:

I miejsce - Bartosz Zyśk (Warszawa)

II miejsce - Leszek Cegiełkowski (Gdańsk)

III miejsce - Paweł Irmiński (Warszawa)

Grupa średnia dziewcząt:

I miejsce - Paulina Jurkowska (Gdańsk)

II miejsce - Iga Krata (Łodź)

III miejsce - Paulina Cisowska (Gdańsk) i Irmina Kopaczyńska (Poznań)

Grupa średnia chłopców:

I miejsce - Patryk Walczak (Warszawa)

II miejsce - nie przyznano

III miejsce - Adam Piątek (Poznań)

Grupa młodsza dziewcząt:

I miejsce - Agata Kuczyńska (Gdańsk)

II miejsce - Marta Borczakowska (Gdańsk)

i Eliza Walaszczyk (Warszawa)

III miejsce - Anita Łapińska (Warszawa)

Grupa młodsza chłopców:

I miejsce - Patryk Mielewczyk (Gdańsk)

II miejsce - Tomasz Fabiański (Bytom)

III miejsce - nie przyznano

Taniec współczesny:

I miejsce - Ida Nowakowska (Warszawa)

II miejsce - Kamil Guzy (Bytom)

III miejsce - Magdalena Pawelec (Poznań) i Zuzanna Perszewska (Gdańsk)

Jury przyznało nagrody:

- dyplom i medal za wyróżniające się partnerowanie w pas de deux z baletu "Płomień Paryża" -Annie Hop (Warszawa)

- za pracę i zaangażowanie w przygotowanie uczniów do konkursu oraz profesjonalnie opracowaną żeńską lekcję - Irenie Tarasiewicz (Gdańsk)

- za pracę i zaangażowanie w przygotowanie uczniów do konkursu Henrykowi Jeżowi (Warszawa)

- za profesjonalne opracowanie męskiej lekcji - Mirosławowi Różalskiemu (Poznań)

- specjalna nagroda dyrektora Opery Bałtyckiej przypadła Angelice Gembiak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji