Artykuły

Warszawa. 85. urodziny Józefa Szajny

85 lat kończy we wtorek Józef Szajna - wybitny reżyser, scenograf, malarz, grafik oraz teoretyk sztuki. W 1971 r. został dyrektorem i kierownikiem artystycznym Teatru Klasycznego, obecnie Centrum Sztuki Studio.

Zrealizował tam przedstawienia, które przyniosły mu uznanie na całym świecie ze względu na swoje nowatorstwo. Spektakle takie jak "Witkacy", "Replika" czy "Dante" grane były na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach i gościnnych występach na świecie.

Działalność Szajny nigdy nie ograniczała się do twórczości plastycznej czy reżyserskiej. Od ukończenia studiów był pedagogiem w krakowskiej, a później w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prowadzone przez niego w latach 80. Studium Scenografii wykształciło wielu polskich i zagranicznych artystów.

Józef Szajna współpracował z wieloma teatrami w Polsce, m.in. z Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem Współczesnym we Wrocławiu i Teatrem Polskim w Warszawie. Wystawiał również swoje spektakle na scenach zagranicznych: w Anglii, Niemczech i Hiszpanii.

Artysta podkreśla, że przez całe życie podejmuje nowe wyzwania. Nie raz występuje przeciwko własnej naturze, ale właśnie to daje mu siłę do pracy.

Józef Szajna urodził się w 1922 r. Był więźniem obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Buchenwaldzie. Został dwukrotnie skazany na śmierć i dwa razy cudem jej uniknął. To doświadczenie silnie wpłynęło na jego twórczość, stanowiącą protest przeciwko zniewoleniu człowieka i walką o jego wolność.

Józef Szajna jest członkiem międzynarodowych stowarzyszeń artystów, członkiem włoskiej Akademii Sztuki i Pracy, przewodniczącym Stowarzyszenia Kultury Europejskiej oraz honorowym członkiem Association Internationale des Arts Plastiques.

Artysta jest laureatem wielu prestiżowych nagród teatralnych i plastycznych oraz odznaczeń państwowych. Na temat jego twórczości zrealizowano kilkanaście filmów, wydano też kilka monografii. Za całokształt osiągnięć teatralno-malarskich w 1982 r. otrzymał Złotego Centaura, międzynarodową nagrodę przyznawaną przez Accademia Italia. W 1995 r. został laureatem prestiżowej Nagrody Fundacji Alfreda Jurzykowskiego z Nowego Jorku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji