Artykuły

150. rocznica urodzin Josepha Conrada

UNESCO na wniosek polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło 2007 - Rokiem Conrada. O jubileuszu pamiętają towarzystwa Conradowskie w Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, USA. W Warszawie Rok Conrada otworzy dziś na Zamku Królewskim minister Michał Kazimierz Ujazdowski.

A prof. Zdzisław Najder, wybitny znawca twórczości pisarza i przewodniczący Polskiego Towarzystwa Conradowskiego, wygłosi inauguracyjny wykład: "Pisarz - rodak".

Twórczość Conrada nie przestaje inspirować, bo stawia ważne pytania o sens życia, wybory moralne, autentyczne wartości. Każda generacja czyta "Lorda Jima" czy "Jądro ciemności" przez własne doświadczenia. Na świecie powstało kilkadziesiąt filmów czerpiących z prozy Conrada, m.in. tak głośnych, jak "Czas Apokalipsy" Francisa Forda Coppoli czy "Smuga cienia" Andrzeja Wajdy. Pełny ich rejestr znajdziemy w świeżo powstałej edukacyjnej witrynie internetowej Instytutu Adama Mickiewicza.

Wkrótce zostanie ona rozbudowana i utworzy w portalu culture.pl podręczne kompendium wiedzy o życiu, twórczości Conrada i współczesnych badaniach naukowych. Będzie można tu także przeczytać opowiadanie "Amy Foster" w nowym tłumaczeniu Michała Filipczuka (dziś w naszym dodatku). Opowieść, którą Bernard Russell uważał za najlepszy klucz do zrozumienia psychiki autora.

Znacznie mniej powstało filmowych biografii. W większości były to zagraniczne produkcje. Nowy film dokumentalny kręcony dla TVP przez Piotra Załuskiego pokaże pisarza z polskiej perspektywy. - Zamierzam przypomnieć - zapowiada reżyser, że w kraju nie zawsze był rozumiany, o czym świadczy atak Elizy Orzeszkowej czy wielki spór w latach 1945 - 1949 o conradowskie wartości. Jestem zafascynowany Korzeniowskim, jego refleksją nad wolnością i wiernością. Chciałbym też podążyć śladem miejsc, w których przebywał: pojechać na Ukrainę, do Krakowa, Francji, Anglii, może do Afryki... Pewnie nie uda mi się odwiedzić wszystkich szlaków, po których wędrował, ale liczę na pomoc Zdzisława Najdera, autora znakomitej książki "Życie Conrada", której poszerzona wersja będzie promowana na Międzynarodowych Targach Książki w maju w Warszawie.

Urodziny Conrada uświetnią też kompozytorzy. Na zamówienie Stowarzyszenia Kompozytorów Polskich okolicznościowe utwory piszą: Brytyjczyk - James Dillon i Polka - Ewa Trębacz, studiująca obecnie w Stanach. Usłyszymy je podczas Warszawskiej Jesieni 2007.

We wrześniu na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie odbędzie się międzynarodowa sesja naukowa. - Już czwarta organizowana przez Polskie Towarzystwo Conradowskie - mówi jej prezes Zdzisław Najder. - Tym razem poświęcona recepcji. Spróbujemy odpowiedzieć nie tylko na pytanie, kim są rzeczywiści czytelnicy, ale również - kim według autora jest idealny odbiorca?

W kwietniu w Tuluzie naukowcy będą dyskutować o poczuciu tożsamości pisarza. W sierpniu w Szczecinie porównywać światy Melville'a i Conrada. A w październiku w Genewie wrócą do lektury "W oczach Zachodu", książki pytającej o przyszłość Rosji po rewolucji. Spotkają się także w Londynie i Paryżu.

Polski Rok Josepha Conrada - Korzeniowskiego zakończy "Pakiet urodzinowy" z wykładami i przeglądem filmowych adaptacji. Zaplanowano go od 15 listopada do 3 grudnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji